Článek
Týká se to režisérky Věry Chytilové (Rovnost šancí), bývalého šampióna v hodu diskem Imricha Bugára (ČSSD), podnikatelky Libuše Barkové (nezávislá), písničkáře a spisovatele Jiřího Dědečka (Strana zelených), zpěváka Martina Maxy, moderátorky Mirky Čejkové, bývalé lyžařky Květy Peckové (dříve Jeriové, SNK ED), ale i premiérovy ženy Pavly Topolánkové a někdejšího komunistického kandidáta KSČM na prezidenta Miroslava Kříženeckého (Politika 21). [celá zpráva]
O senátorské křeslo nebude už bojovat ani bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (za ČSSD), ani disident a bývalý důstojník BIS Vladimír Hučín (Konzervativní strana). Benešová na Chomutovsku skončila až čtvrtá, lidé dali přednost především nezávislému kandidátovi, lékaři Petru Skálovi, který v prvním kole těsně porazil starostku Chomutova Ivanou Řápkovou (ODS).
V Praze jediný kandidát ČSSD
S Töpferem postoupil v Praze 4 do druhého kola rektor VŠE Richard Hindls (56), a to jako jediný kandidát ČSSD ze čtyř pražských senátních obvodů. Hindls získal 7204 čili 17,74 % hlasů. Aby Töpfera ve druhém kole porazil, museli by mu dát hlas téměř všichni voliči, kteří se nyní účastnili voleb a nebyli pro Töpfera.
Do druhého kola těsně nepostoupila exministryně kontroly Květoslava Kořínková (ČSSD). V souboji s exministrem zdravotnictví ředitelem Ústavu hematologie a krevní transfuze Pavlem Klenerem (69, za Stranu zelených) prohrála o 213 hlasů, přičemž se při sčítání dlouho držela na druhé příčce. Klener může nyní v souboji s radním Prahy 12 Tomášem Grulichem (55, ODS) spoléhat na voliče Kořínkové i dalších kandidátů, pokud se ovšem dostaví k volbám ještě podruhé.
Druhá Fischerová v Praze 2 sice dostala jen třetinu hlasů oproti jedničce, dosavadní senátorce Daniele Filipiové (ODS), její vyhlídky pro druhé kolo však nejsou špatné. Za Fischerovou se totiž podle občanské iniciativy za její zvolení postavili ostatní známí kandidáti - především Ivan Rynda (Strana zelených), Tomáš Mikeska (SNK ED), Chytilová. K podpoře protikandidátů ODS vyzvaly také ČSSD a KSČM.
V Praze 2 padl také nejhorší výsledek kandidátu do Senátu. Utržil ho s 61 hlasy (0,17 %) šéf České pravice Michal Simkanič, který proslul likvidací údajné směnky expremiéra Stanislava Grosse.
Na Zlínsku o 25 hlasů
Nejvyrovnanější souboj o druhé postupové místo v senátních volbách se odehrál na Zlínsku. S náskokem asi 500 hlasů sice zvítězil obhájce mandátu Jiří Stodůlka (56, KDU-ČSL) s 23 %, rozdíl mezi druhým a čtvrtým kandidátem činil 189 hlasů.
Jana Juřenčáková (43, Nezávislí starostové pro kraj) porazila o pouhých 25 lístků třetího kandidáta ODS Michala Marka. Juřenčákovou podpořilo 7548 (19,18 %), Marka 7523 (19,12 %) lidí. Čtvrtý skončil Jan Uherka (ČSSD) se ziskem 7359 (18,7 %) hlasů.