Článek
„S rozhodnutím jsme se seznámili a respektujeme ho. Záležitost tím pro nás končí,“ sdělil klatovský místostarosta Václav Chroust (ODS). Doplnil, že sankci už dávno zaplatili.
Věc se táhne od roku 2018. Tehdy městu uložila Česká inspekce životního prostředí pokutu podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Kontrola přímo na místě zjistila, že společnost navrtala do každého kmenu šestnáct otvorů o velikosti a hloubce pět centimetrů, aby pak pomocí šroubů uchytila takzvané domky na stromech.
„V jednom případě šlo ještě o sadu otvorů při nevydařeném pokusu o ukotvení plošiny,“ napsali inspektoři do zprávy.
Lesy ČR pokácely u Krnova 300 let starý dub, revírník udělal chybu
Klatovy se proti sankci ohradily, věc se posléze dostala až k Městskému soudu v Praze. Podle něj instalace stromy poškodila, narušení kmenů může ovlivnit jejich další vývoj i vitalitu. Uvedl také, že se snížila původní společenská funkce dřevin, protože byla redukována pouze na zábavní atrakci.
Město neuspělo s kasační stížností, teď ani u Nejvyššího správního soudu. „Stěžovatelův argument o větší atraktivitě parku a zvýšení jeho návštěvnosti může jen stěží obhájit popsané zásahy do kmenů zdravých stromů, které navíc bylo možné provést s využitím jiných, šetrnějších technologií,“ stojí v posledním rozsudku NSS.
Ten dále konstatoval, že poškození dřevin může vést k infekci nebo nevratným možným zlomům v místě necitlivých zásahů. Rovněž poukázal na to, že stromy ovlivňují životní prostředí člověka, přispívají ke snížení prašnosti, tlumení hluku či zlepšování mikroklimatu. Podle soudu je neopomenutelná též estetická funkce, kdy dřeviny působí na ráz krajiny i města.