Článek
Pro vyřazení bodu o majetkovém vyrovnání hlasovalo 95 poslanců ze 189, proti bylo 89 zákonodárců. Tlustého návrhy v ODS podpořili také poslanci Jan Schwippel a Juraj Raninec, pro byli i sociální demokraté a komunisté. Tlustého požadavky naopak nepodpořili ostatní koaliční poslanci ani dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka.
"Projednávání textu je ve stavu, kdy je prokázáno, že vládní předloha neobstojí v otázce výše finanční podpory," řekl před hlasováním Tlustý. Komise by měla předložit Sněmovně řešení této otázky do 31. prosince.
Tlustý spolu se Schwippelem a Ranincem žádají doplnění předlohy o podrobnější definici a vyčíslení hodnoty vydávaného majetku. Návrh kritizuje i opozice.
Vedení ODS se nepodařilo "rebely" přesvědčit, aby názor změnili. Tlustý proto navrhl normu vyřadit z programu nynější schůze.
Vyrovnání za 270 miliard
Mezi premiérem Mirkem Topolánkem (ODS) a Tlustým vypukla nejen kvůli církevním restitucím otevřená válka. Topolánek v pondělí prohlásil, že Tlustého už nepokládá za poslance ODS. Podle něj nereprezentuje stranu a nehovoří za ni. Bývalý ministr financí naopak v neděli Topolánka obvinil, že může za propad preferencí strany, protože se odklonil od programových priorit ODS.
Kabinet počítá s vrácením asi třetiny majetku zabaveného za komunistické vlády církevním řádům, zbytek by měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun. I s úrokem by to bylo za 60 let celkem asi 270 miliard korun.
Podle Tlustého a dalších kritiků ale taková kompenzace není dostatečně zdůvodněna. Způsob, kterým vláda svůj výpočet vysvětlila, je podle nich nedostatečný. Tlustý zdůrazňuje, že je pro vyrovnání s církvemi, jde mu prý ale o to, aby bylo v souladu s restitučními zákony.