Článek
Do komise nominovaly parlamentní politické strany po dvou poslancích. Za KSČM se stal členem komise Pavel Hojda a Zuzka Rujbrová, ODS navrhla Vlastimila Tlustého a Martina Římana, sociální demokraté Miroslava Svobodu a Miroslava Kapouna, lidovci Ludvíka Hovorku a Jana Škopíka a US-DEU Františka Pelce a Roberta Vokáče.
Sociálním demokratům se nelíbilo, že Tlustý je předsedou dozorčí rady České konsolidační agentury a Říman byl v letech 1999 až 2002 členem dozorčí rady Fondu národního majetku. Podle ČSSD u nich existuje důvodné podezření ze střetu zájmů.
Na zřízení vyšetřovací komise Unipetrolu se dohodly klíčové politické strany v průběhu tohoto týdne. Rozhodujícím byl změněný postoj nejsilnější vládní strany ČSSD, jejíž představitelé z obavy o zpolitizování kauzy ustanovení komise původně odmítali.
Výsledky své práce má desetičlenný poslanecký tým předložit do konce ledna příštího roku. Předsedu komise má Sněmovna volit ještě na této schůzi, jedním z kandidátů na toto místo by měl být i Říman.
Privatizaci Unipetrolu provázela podle některých spekulací korupce ze strany českých a polských vládních představitelů. Komise má objasnit roli vlády a privátních subjektů v restrukturalizaci a privatizaci chemického průmyslu.