Článek
Tvrdí, že oni i jejich rodiny jsou v ohrožení života a apelují na stát, ať jim pomůže. Tálibán je totiž považuje za kolaboranty.
„Tyto rodiny žijí v neustálém strachu z odhalení, musí měnit místo pobytu a čelit domovním prohlídkám,“ vyjmenovává Miroslava Pašková, předsedkyně spolku Vlčí máky.
Některé rodiny se podle jejich informací pokusily uprchnout do sousedních zemí, konkrétně do Pákistánu a Íránu, kde se však nedočkaly žádné pomoci, proto se zase vrátily do Afghánistánu.
Český speciál se vrací z Kábulu s 87 lidmi
„Nedávno se na nás obrátil tlumočník, známý českým vojákům jako Karel, který se rozhodl s rodinou dočasně ukrýt v Íránu. Jelikož mu prošla víza a skončila platnost pasů, tamní úřady od něj požadují částku 60 tisíc korun za prodloužení pobytu,“ popsala Pašková.
Peníze by podle ní měla dotyčnému dát česká ambasáda v Íránu. „Poslali jsme dopis ministryni obrany, ministrům vnitra i zahraničních věcí s výzvou ke spolupráci na záchraně těchto osob včetně jejich jmenného seznamu a kontaktů,“ dodala.
Připomněla, že ministerstvo zahraničních věcí v posledních třech letech zařídilo dodatečné přesídlení desítek příbuzných i jediného zaměstnance někdejší ambasády v Kábulu, pomoc je tedy možná.
Obrana: Žádost nemáme
Ministerstvo obrany podle mluvčí Simony Cigánkové pomoc pro další bývalé spolupracovníky českých vojáků v Afghánistánu nechystá.
„Všechny spolupracovníky, kteří splnili podmínky pro zařazení do programu, měli zájem a prošli bezpečnostním screeningem, jsme i s rodinami přepravili do ČR. Detaily z bezpečnostních důvodů komentovat nemůžeme,“ řekla.
„Neobdrželi jsme žádné oficiální požadavky na další evakuaci tlumočníků, spolupracovníků či jejich rodinných příslušníků z Afghánistánu nebo jiných okolních zemí a nemáme informace o dalších evakuacích ze strany spojenců,“ dodala s tím, že tlumočníci a další spolupracovníci byli po evakuaci do Česka zařazeni do programu ministerstva vnitra.
V roce 2021 ministerstvo obrany po obsazení většiny Afghánistánu Tálibánem identifikovalo asi dvacítku spolupracovníků z řad Afghánců, kterým nabídlo pomoc. S sebou si mohli vzít i svou blízkou rodinu. Za pomoci tří letů vojenských speciálů odvezla česká armáda z Kábulu 195 lidí. Evakuováni byli diplomaté, zaměstnanci ambasády, vojenští policisté z jednotky KAMBA, kteří střežili českého ambasadora a velvyslanectví, afghánští spolupracovníci ministerstva zahraničí a armády i další Afghánci napojení na Česko. Projít museli bezpečnostní prověrkou a zmíněný spolek Vlčí máky jim nyní v Česku pomáhá.
„Jedním z největších problémů, kterým čelí, je nedostatečná znalost českého jazyka. Vypuknutí války na Ukrajině půl roku po jejich příjezdu vedlo k přehlcení jazykových kurzů pro imigranty ukrajinskými uprchlíky,“ uvedla Pašková.