Článek
„Dnes od 12. hodiny bude odstraněna většina bezpečnostních rámů a plošných kontrol vstupu, které vedly k tomu, že se vytvářely dlouhé fronty a právě ty vytvářely největší emoce,“ oznámil půl hodiny před odstraněním zábran prezident Petr Pavel.
Zátarasy, tedy betonoví ježci, kteří zamezují vzejdu vozidel do areálu Hradu, zatím zůstanou. „Na ježcích budeme ještě pracovat, protože v současné době za ně není alternativa, která by mohla Hrad ochránit před vjezdem vozidla,“ vysvětlil Pavel.
Pavel také řekl, že v souvislosti s fyzickými zábranami jeho tým chystá vypsání výběrového řízení na dodavatele, který by mohl řešit nové pojetí zabezpečení vjezdů. Má také dojít efektivnějšími využívání kamerového systému.
Vedle prezidenta se tiskové konference zúčastnil rovněž ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a policejní prezident Martin Vondrášek.
Návštěvníky Pražského hradu může potkat pouze namátková kontrola, pokud policisté vyhodnotí, že je to potřeba.
„Namátkové kontroly znamenají, že policista bude mít informace od operativních složek, z kamerového systému a na základě svých zkušeností vyhodnocuje chování návštěvníků, zavazadla, a je na něm, kdy využije oprávnění a přesvědčí se, zda ten člověk neporušuje například návštěvní řád,“ dodal policejní prezident Martin Vondrášek s tím, že na všech nádvořích budou preventivní hlídky.
Podle Vondráška na stávajících třech vstupech, kde jsou nyní bezpečnostní rámy, jeden preventivně zůstane. Celkově budou moci lidé přijít do areálu Pražského hradu pěti vstupy.
„Na každém vstupu bude ponechán jeden rám z praktických důvodů. Zázemí si chceme nechat na všech vstupech, protože nemůžeme vyloučit, že se změní bezpečnostní situace, byť si to nepřeji, a s tím by se přirozeně změnila naše opatření,“ uvedl šéf policie.
Kontroly ve všech případech pak zůstanou u vozidel vjíždějících do areálu Hradu, dodal Vondrášek.
Ministr vnitra Vít Rakušan, který dosavadní rozsah bezpečnostních kontrol kritizoval, změnu přivítal. „Jsem velmi rád, že si ode dneška můžeme symbolicky užít Pražského hradu, bez pocitu, že to je místo, které patří jen vybraným a ostatní musí čekat ve frontách,“ uvedl Rakušan.
Hlava státu si otevírání Hradu veřejnosti vytyčila jako jeden z cílů pro prvních sto dní ve funkci. „Bezpečnostní opatření uvolním v maximální míře, kterou policie umožní, tak, aby odpovídala aktuálnímu hodnocení rizik,“ uvedl Pavel.
Plošné bezpečnostní prohlídky byly v areálu Hradu oficiálně zavedeny v reakci na teroristické útoky v Evropě v roce 2016. Hrad ale o jejich potřebě hovořil již v roce 2015 po akci skupiny Ztohoven, která na střeše paláce vyvěsila obří rudé trenýrky. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana to tehdy označil za „akci extremistů“.
V roce 2021 byly plošné prohlídky krátce zrušeny, ale záhy policie přistoupila k jejich obnovení. Ke konci svého mandátu se proti nim začal vyslovovat i tehdejší prezident Zeman.
Konečné slovo o nastavení bezpečnostních opatřeních má policie.