Článek
Štáb se bude scházet jednou týdně vždy ve středu v počtu cca 30 lidí. Jsou v něm zástupci policistů, hasičů, armády, ministerstva vnitra, asociace krajů a další, kteří se rozdělí do několika pracovních skupin.
Ústřední krizový štáb pod Hamáčkem se bude scházet jednou týdně
Ty byly vytvořeny již v úterý a jedná se o skupiny zaměřené na distribuci, nákupy, spolupráci se zdravotnictvím, mediální komunikaci i sledování dopadů na společnost. Skupiny by měly přicházet s návrhy na opatření do budoucnosti.
Zasedání Ústředního krizového štábu na @vnitro. Většina členů včetně zástupců opozice je připojena přes internet. Domluva na distribuci, projednali jsme návrh na prodloužení nouzového stavu a další zásadní věci. #spolutozvladneme pic.twitter.com/UOmYxKgTHA
— Jan Hamáček (@jhamacek) April 1, 2020
„Seznámil jsem všechny členy s tím, jak bude štáb fungovat a informoval jsem je o tom, jak to bude fungovat,“ řekl po jednání Hamáček.
Pochvaloval si i spolupráci s nominanty opozice, kterými jsou senátor a bývalý policejní prezident Martin Červíček za ODS, Prezident stomatologické komory Roman Šmucler za TOP 09, poslanec Vít Kaňkovský za KDU-ČSL a ekonom Filip Matějka za Piráty a STAN.
„Byla to velmi věcná diskuse a ukázalo se, že jsem schopní ty věci řešit věcně a táhnout za jeden provaz,“ dodal Hamáček.
V současné době nejvíce řeší štáb distribuci zdravotnických prostředků. „Máme přehled o tom, kde je, co objednáno a máme harmonogram, kolik věcí jsme kam poslali. V současné době hasiči vyskladňují 800 tisíc respirátorů a 3 milionů roušek,“ dodal Hamáček.
Štáb zároveň doporučil vládě, aby požádala Sněmovnu prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní. Ten nyní končí 11. dubna.
Informoval i o složení speciálního poradního ekonomického tým. „Ten by se na situaci podíval z nadhledu a měl by být schopen připravit Marshallův plán, který nás čeká pro budoucnost,“ dodal na tiskové konferenci šéf štábu Jan Hamáček.