Článek
„Není nic zvláštního na tom, že i občan Petr Pavel má pochybnosti o některých aspektech navrhovaného opatření. Mezi ty aspekty patří jak možná retroaktivita, tak stav legislativní nouze, o tom není pochyb,“ řekl k chystanému omezení valorizace důchodů Pavel.
Průměrná starobní penze by se měla podle vládní předlohy v červnu zvednout o 760 korun, podle nynějších pravidel valorizace by to ale mělo být až o 1770 korun. Vláda chce ale šetřit a neprohlubovat zadlužení. Snížení chce projednat ve stavu legislativní nouze.
Zvolený prezident zároveň zdůraznil, že problematiku konzultoval s řadou odborníků na ekonomii, finance či ústavní právo. Ti mají podle Pavla o retroaktivitě či stavu legislativní nouze také pochyby. „Vzhledem k tomu, že v úterý začíná legislativní proces, budu ho pozorně sledovat, abych k němu mohl zaujmout jasné stanovisko,“ řekl. S odborníky se bude scházet i nadále.
Svůj názor na novelu ale říct v pondělí nechtěl. „Jasné stanovisko ode mě uslyšíte, předpokládám, 10. března,“ slíbil Pavel. V tu dobu bude už oficiálně prezidentem, den předtím totiž bude mít inauguraci.
„Aleši, tvůj spacák.“ ANO chce bránit změně valorizace penzí obstrukcemi i ústavní žalobou
Že by zákon nevetoval ani nepodepsal a nechal uplynout lhůtu 15 dnů na prezidentské veto, prý ale neplánuje. „To by bylo alibistické. Je férové to buď podepsat, nebo vetovat,“ zdůraznil.
Sněmovna se k omezení valorizace důchodů sejde na mimořádné schůzi v úterý. Opozice avizovala, že chystá „obstrukční peklo“, které by prý mělo trvat minimálně do pátku 3. března. Pokud vládní koalice novelu schválí, ANO podá ústavní žalobu.
Kabinet žádost o vyhlášení stavu legislativní nouze zdůvodnil hrozbou značných hospodářských škod.
Na možnou retroaktivitu upozorňuje jak opozice, tak i ústavní právníci. „Podle mého soudu je rozhodné, kdy vznikl nárok na valorizaci. Pokud už vznikl, potažmo vznikl v určité výši, kterou nařízení vlády pouze ozřejmí, může tu být problém retroaktivity,“ upozornil například právník Jan Kysela. Pokud však nárok vzniká až později a pravidla se změní do té doby, o retroaktivitu by jít nemuselo.