Článek
„Vzhledem k tomu, že jsem měl i ze strany svých bývalých ochránců zájem o to, že by chtěli pokračovat, a já vítám, že bych mohl pracovat s lidmi, ke kterým mám plnou důvěru a kteří se osvědčili, protože v době, kdy se mnou působili tři roky v Bruselu a při zajišťování mnoha zahraničních cest získali poznatky, které se jinak než intenzivní praxí získat nedají. Měl bych samozřejmě zájem na tom, aby pokračovali,“ uvedl Pavel v pondělí na tiskové konferenci.
V současné době je Pavel pod dohledem Ochranné služby ústavních činitelů Policie ČR, která ho převzala ve chvíli, kdy byl zvolen prezidentem.
Jako bývalý voják se nemohu řídit jen vírou. Pavel vysvětluje slova, která naštvala Kulebu
Jeho „lidé“ ale budou muset splnit všechny požadavky, aby mohli od Vojenské policie přestoupit.
„V rámci procedury, která je možná pro přestup lidí od Vojenské policie k Policii ČR, samozřejmě budou muset splnit všechna kritéria, která jsou potřeba. Tedy psychické testy. A případně ti, kteří ho nemají, tak si doplnit kurz, který je rozdílový mezi Vojenskou policií a Policií ČR,“ vysvětlil.
Pavel o tom prý mluvil už i s policejním prezidentem Martinem Vondráškem. „On v tom problém nevidí, protože v útvaru ochrany prezidenta jsou volná místa,“ zdůraznil.
Komplexní zdravotní prohlídka
Zvolený prezident měl v pondělí tiskovou konferenci ke svému programu. Novinářům řekl, že ho v úterý dopoledne čeká komplexní zdravotní prohlídka. „Abych splnil, co jsem říkal. Zveřejním zprávu o mém zdravotním stavu,“ podotkl.
Ve středu bude s vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) jednat o systémovém přístupu k řešení důchodů. Na dotaz, zda bude souhlasit s plánovaným snížením valorizace, odpověděl: „Je důležité mít informace o tom, zda to je jediné možné řešení. Tu informaci zatím nemám.“
Od Jurečky bude chtít ukázat modely, ze kterých ministerstvo vycházelo, a jejich výsledky. Návrh má v pondělí schvalovat vláda a příští týden Sněmovna. Norma by mohla být jednou z prvních, již dostane nový prezident k podpisu po inauguraci 9. března.
Pavel na brífinku také informoval, že čeká na termín své cesty do Kyjeva, o který požádal ukrajinskou stranu. Také chystá oficiální cestu do Polska, kterou podnikne týden po inauguraci, a to 16. a 17. března.
Jednání v Mnichově i cesty do regionů
O víkendu se Pavel zúčastnil bilaterálních jednání v Mnichově. V sobotu na Mnichovské bezpečnostní konferenci vyjádřil skepsi ohledně toho, že se Ukrajině podaří letos vyhrát válku. Také řekl, že je třeba přemýšlet nad tím, jakým způsobem má být Rusko poraženo.
Jeho slova ale vadila ukrajinskému ministrovi zahraničí Dmytru Kulebovi. Ten v diskusi Pavlovi nepřímo vyčetl, že „nevěří v Ukrajinu“.
„V žádném případě nezpochybňuji, že musíme v podpoře Ukrajiny pokračovat všemi dostupnými prostředky až do porážky Ruska na ukrajinském území,“ vysvětlil Pavel následně Novinkám.
„Jako bývalý voják se ale nechci řídit nadějí nebo vírou. Dávám přednost realistickému pohledu, analýzám založeným na faktech. Jsem zvyklý uvažovat ve variantách a být připraven i na tu nejhorší,“ dodal.
Před zahájením konference se Pavel sešel s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Také se v Mnichově setkal mimo jiné s litevským prezidentem Gitanasem Nausédou či s běloruskou opoziční vůdkyní Svjatlanou Cichanouskou.
Minulý týden zvolený prezident vyrazil do regionů, kde lidé v prezidentských volbách více volili jeho protikandidáta Andreje Babiše (ANO). Pavel to avizoval hned po volbách. Začal na Karlovarsku, tento týden má v plánu vyjet do Ústeckého kraje.
Ještě před inaugurací chce stihnout i návštěvu Moravskoslezského kraje. Úřad po Miloši Zemanovi pak Pavel oficiálně převezme 9. března.