Hlavní obsah

Tisíce přeočkovaných zastaralou vakcínou? Administrativní chyba, mírní obavy ministerstvo

Od poloviny srpna bylo podle veřejných dat ministerstva zdravotnictví naočkováno na pět tisíc lidí rok, nebo dokonce dva roky starými vakcínami proti covidu. Po detailním prověření se ukázalo, že šlo o chybu při zpracování dat ze strany lékařů. Resort odmítl spekulace, že by šlo o lékařský šlendrián a snahu podávat lidem dnes už neúčinné vakcíny, aby se nevyhodily.

Foto: Michele Tantussi, Reuters

Ilustrační foto

Článek

„Nemohlo dojít k situaci, že by někomu byla podána vakcína po expiraci či vakcína staršího typu. Podle našich zjištění jde v mediálně řešených případech především o administrativní chybu v softwaru poskytovatele či na straně očkujícího lékaře v podobě špatného zadání názvu očkovací látky do systému,“ sdělil Novinkám mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Odmítl, že by došlo u někoho z očkovaných k ohrožení zdraví. „Všichni pacienti očkovaní v této sezoně byli naočkováni účinnými vakcínami,“ ujistil.

V reportu, který zveřejňuje ministerstvo už několik let na webu, se totiž ještě dnes ráno ukazovalo, že dostalo 1177 lidí vakcínu BA.1 či BA.4/BA.5, tedy typ využívaný masivně v roce 2022. 

Očkovací centra čelí náporu, lidé čekají na vakcínu proti covidu i hodiny

Domácí

A loňskou variantou covidové vakcíny - zvanou XBB (proti variantě Kraken) - dostalo podle webu od půlky srpna do současnosti 4540 lidí. Upozornil na to Deník N. Pětina z těchto případů se týkala Středočeského kraje.

Jak je možné, že na chybu ve veřejně prezentovaných datech nepřišlo samo ministerstvo už dříve, resort nekomentoval.

Znepokojení a obavy vzbudilo hlavně vykázání dva roky starých vakcín. Taková vakcína by totiž neměla v současnosti, kdy se v Česku šíří odolnější mutace covidu, žádný ochranný efekt.

„Pokud by člověk takovou vakcínu dostal, a nemyslím si, že to tak je, tak je benefit pro letošní sezonu minimální,“ řekl už dopoledne Novinkám předseda České vakcinologické společnosti a šéf Národního institutu pro zvládání pandemie (NIZP) Roman Chlíbek.

„Jsem přesvědčený, že neexistuje v České republice místo, kde by aplikovali jinou než JN.1 vakcínu (nejnovější typ proti covidu),“ ujišťoval.

I předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka Novinkám řekl, že si praktici do ordinací objednávají od distributora rozmrazené, poslední dostupné vakcíny. Je vysoce nepravděpodobné, že by je některý praktik dva roky schraňoval v ordinaci, kde na to nejsou podmínky. V nemocnicích to může fungovat jinak.

Ověřit u lékaře

To, že někdo mohl dostat vakcínu (XBB), která se využívala už loni na podzim, vyloučeno není. Jakob ujistil, že jde o nízké počty a že i ta před těžkým průběhem covidu ještě chrání. Stejně jako letošní verze vakcíny JN.1.

V Česku se očkuje jen schválenými vakcínami, které nejsou prošlé.

„Nejjednodušší kontrola zadaného očkování je pro pacienta prostřednictvím EZKarty. V případě potřeby se pacient může obrátit na očkujícího lékaře k nápravě,“ nabádá ministerstvo.

Většina přeočkovaných dostala od poloviny srpna právě nejnovější verzi vakcíny JN.1, podle dostupných dat je to nejméně 244 tisíc lidí, hlavně senioři.

Covid je aktuálně v Česku na ústupu, vystřídala ho chřipka a jiné respirační infekce.

PŘEHLEDNĚ: V Česku začíná úřadovat nakažlivější varianta koronaviru

Domácí

Výběr článků

Načítám