Článek
„Poslankyní nejvyššího sovětu SSSR, respektive Státní dumy je od roku 1966. Je iniciátorkou ústavního návrhu prodloužení mandátu prezidenta Vladimira Putina, který mu umožní zůstat u moci až do roku 2036,“ prohlásil Heller. Podle něho by se jednalo o velmi důležité gesto.
Zajedno s ním byl Jan Piskač (Piráti). „Dneska jsme postaveni Ruskou federací na seznam nepřátelských států. Oni vlastně s námi vstoupili do války. Byť je to válka možná hybridní, studená a my bychom tady nechávali jako čestnou občanku exponentku tohoto režimu?“ řekl.
Bratislava odebrala čestné občanství Stalinovi a Gottwaldovi
Většinu zastupitelů ale Heller ani Piskač nepřesvědčili. Zastupitelé napříč politickým spektrem vnímají Těreškovovou jako první ženu ve vesmíru a legendu určité doby.
„Tato žena je také držitelkou zlaté medaile za mír Organizace spojených národů. Já si jí vážím a hodně jsem četl o jejím letu. Navštívila i jižní Čechy a byla lidmi velmi oslavovaná. Já ten návrh nepodpořím,“ konstatoval Roman Kubíček (ANO).
Také Viktor Lavička (ANO) pro návrh nehlasoval. „Co se týče této dámy, ptal jsem se i své matky. Pro ně to byl tenkrát idol, nebylo to politické, ale důkaz, že žena dokáže více než mnozí muži,“ podotkl.
Ruští poslanci schválili změnu ústavy, která může udržet Putina u moci. Ten je proti
Jan Zahradník (ODS) nabádal ke zdravému rozumu. „Kolega Heller by měl vzít návrh zpátky. Odebrání čestného občanství Valentině Těreškovové nechci a jsem proti,“ zdůraznil.