Hlavní obsah

„Ten kravín je otřesný.“ Aktivisté obsadili mléčnou farmu na Vysočině

Česká Jablonná
Aktualizováno

Asi šedesát aktivistů v sobotu dopoledne obsadilo na více než dvě hodiny mléčnou farmu v České Jablonné, místní části Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. Jejich cílem bylo upozornit na podmínky chovu zvířat, které považují za špatné. Na místo přijela policie, aktivisty legitimovala a věc bude řešit jako přestupek.

Video z kravína v České Jablonné zveřejněné spolkem Zvířata nejímeVideo: Spolek Zvířata nejíme

Článek

„Ten kravín je tak otřesný a podmínky tak strašné, že nám ve své podstatě nezbylo nic jiného,“ řekla ČTK mluvčí skupiny, která nechtěla zveřejnit své jméno. Sobotní protest podle ní neměl být násilný.

„Aktivisté jsou rozděleni na dva týmy, jeden tým je uvnitř haly přímo se zvířaty. Aktivisté tam sami natáčejí a snaží se veřejnosti ukázat podmínky, ve kterých tam krávy už léta stojí. Tady jsou ty krávy uvězněné už osm let,“ popsala v době konání akce mluvčí. Druhá skupina aktivistů se podle ní postavila s transparenty před boxy, ve kterých jsou telata.

Aktivisté se podle své mluvčí spojili poté, co v médiích viděli záběry pořízené skrytými kamerami v některých chovech. Video z kravína v České Jablonné zveřejnil v pátek na svém Facebooku spolek Zvířata nejíme. „Podobných míst jako je chov v České Jablonné se investigativnímu týmu podařilo během půl roku odhalit 24,“ stojí v popisku videa.

Stát nabízí v aukci stádo krav. Zabavil je majiteli, který je týral hlady

Domácí

„Teď budou muset na jatka“

Areál farmy spravuje Zemědělské družstvo Bystřina, jehož zástupci byli na místě.

Proti argumentům aktivistů se ohradila ošetřovatelka Lenka Sobotková, která v kravíně pracuje přes 20 let. Krávy jsou podle ní uvázané do šestého měsíce březosti, pak jsou přepravované jinam na volné ustájení. Chovy, kde jsou zvířata uvázaná, jsou legální. Její pracoviště prochází pravidelnými veterinárními kontrolami.

V kravíně je přes 70 krav, každá denně nadojí asi 26 litrů mléka. „Ale teď je to tak, že mlékárenské družstvo s námi rozváže vztah, že nebude mléko odebírat. Bude to znamenat, že budeme muset dát všechny krávy na jatka,“ řekla Sobotková.

„Asi nemají nic lepšího na práci. To by mě zajímalo, kdo je platí,“ řekl ČTK jeden z místních obyvatel. V kravíně nějakou dobu pracoval. „Ano, ta hala by asi potřebovala opravit, je ve špatném technickém stavu, ale těm kravám se tam zas nic tak hrozného neděje,“ řekl.

Drastické záběry

Další videa z několika mléčných farem se na Facebooku spolku Zvířata nejíme objevila už v polovině října a další přibyla tento týden.

„My s obsazením farmy nemáme nic společného, zřejmě ale šlo o reakci na naše videa,“ řekla Novinkám mluvčí spolku Maso nejíme, která si také nepřála být jmenována.

Další záběry sdílené tento týden zachycují, jak zaměstnanci zvířata bijí, kopou do nich, mlátí je tyčemi, za řetězy omotané kolem krku je vláčejí za traktorem nebo jim sprostě nadávají.

„Co stojí za mléčnými produkty značek Pribináček, Lučina, Král Sýrů nebo Sedlčanský Hermelín. Záznamy ze skrytých kamer umístěných do 6 různých kravínů, ukazují krávy připoutané celý život na krátkých řetězech a fyzické násilí ze strany zaměstnanců,“ napsal k videu spolek.

Krávy podle nich tráví celý život přivázané na krátkých řetězech v tmavých halách a výkalech. „Řetězy mají na krku, když usínají, jsou dojeny, násilně oplodňovány i během těhotenství. Přivázané k železné tyči navíc musejí snášet kopance zaměstnanců, bití a sprosté nadávky,“ napsali aktivisté.

Podle veterinární správy je z dříve zveřejněných záběrů jednoznačné, že byl porušen zákon na ochranu zvířat proti týrání.

Chovatele, který nechal u Odry zatopená zvířata, prověřují kvůli týrání

Krimi

Výběr článků

Načítám