Článek
„Při pohledu na nynější hodnocení vlády Petra Fialy je skutečných podporovatelů (hodnocení známkou výborně) jen velmi málo (4 %),“ uvedla agentura STEM/MARK k průzkumu, který probíhal v první polovině října mezi voliči vládní koalice.
„Chvalitebné hodnocení vláda dostala od více než čtvrtiny jejich aktuálních voličů. Smířlivou trojku by pak vláda dostala od 4 z 10 aktuálních vládních voličů,“ dodal.
Horší hodnocení dalo kabinetu celkem 29 procent voličů - dostatečnou čtyřku udělilo 19 procent respondentů a podle deseti procent kabinet neprospěl.
Volby by vyhrálo ANO s 33,5 procenta, koalici Spolu odcházejí voliči
„U těchto skeptičtějších jde častěji o mladé (mnohdy ještě nedostudované) lidi ze středních příjmových vrstev, o voliče koalice PirSTAN z října 2021 a o respondenty s o něco nižším zájmem o politiku,“ přiblížili autoři.
Jan Burianec, autor průzkumu, upozornil, že i přes částečnou nespokojenost by většina aktuálních voličů zůstala koalici věrná.
Půlka přeběhlíků by volila ANO
Zhruba polovina voličů koalice, kteří se od ní během dvou let jejího vládnutí odvrátili, by přešla k opozičnímu ANO, zhruba čtvrtina by k volbám nešla a zbylá část zvažuje nějakou mimoparlamentní stranu či nový subjekt.
Nejlepší hodnocení respondentů si z průzkumu odnesli vládní zástupci Pirátů. Výborně či chvalitebně pirátské ministry Jana Lipavského (zahraničí), Ivana Bartoše (místní rozvoj) a Michala Šalomouna (legislativa) zhodnotilo celkem 43 procent dotazovaných, trojku jim dalo třicet procent. Ministři STAN a ODS jedničku a dvojku dostali shodně od 33 procent voličů.
Nejhůře si pak stojí ministři zdravotnictví Vlastimil Válek a ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová z TOP 09. Čtyřku a pětku dostali od celkem 37 procent respondentů. V minimálním rozdílem se hned nad nimi umístili zástupci lidovců.
Vládu voliči ohodnotili kladně primárně za zahraniční politiku, podporu ukrajinských uprchlíků či úspěšné předsednictví v Radě EU, které Česko předsedalo v první polovině roku.
Špatné hodnocení si však vysloužila za komunikaci, boj s dezinformacemi či ekonomické kroky.
Průzkum probíhal od 5. do 11. října prostřednictvím online dotazování na vzorku 1085 respondentů starších 18 let volících v parlamentních volbách v roce 2021 strany vládní koalice.