Článek
Obřadu přihlíželo přes 2000 lidí. Zádušní mši sloužil pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Připomněl Vlkovu snahu o obnovu významu církve po převratu v listopadu 1989, to, že budoval úřad Arcibiskupství pražského, pomáhal při budování církevního školství a položil základy arcidiecézní charity.
Kázání před uložením do hrobu pronesl emeritní plzeňský biskup František Radkovský, který připomněl Vlkovo působení za socialismu. Obřady posledního rozloučení vedl olomoucký arcibiskup Jan Graubner.
Kardinála vyprovodil na poslední cestu sborový zpěv Svatováclavského chorálu. Rakev nesli mimi jiné českobudějovický biskup Vlastimil Kročil a plzeňský biskup Tomáš Holub.
Na obřad přišli také někteří členové vlády, zejména z řad lidovců. Pohřbu se účastní ministr kultury Daniel Herman, ministr zemědělství Marian Jurečka a šéf strany Pavel Bělobrádek. Na místě je i ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).
Na Pražském hradě jsou k dispozici i dvě velkoplošné obrazovky. Jedna je na třetím nádvoří, druhá na Hradčanském náměstí. Obrazovky jsou i přímo v katedrále.
Před začátkem sobotní zádušní mše vyšel ze sídla pražského arcibiskupství liturgický průvod, který z Hradčanského náměstí pokračoval přes hradní nádvoří až do katedrály. Po skončení zádušní mše, kterou vede pražský arcibiskup Dominik Duka, bude kardinál Vlk pohřben do arcibiskupské hrobky v prostorách katedrály. V poledne se k uctění kardinálovy památky rozezní zvon Zikmund.
Pro poutníky jsou už od 9 hodin otevřeny zvláštní vstupy od Hradčanského náměstí a Prašného mostu.
Miloslav Vlk byl na kněze vysvěcen v roce 1968. Poté, co mu byl odebrán státní souhlas s vykonáváním kněžského povolání, byl i přes své vzdělání nucen živit se mytím oken a mše mohl sloužit pouze tajně v malých skupinách věřících. Funkce pražského arcibiskupa se ujal v roce 1991, rezignoval na ni v únoru 2010.
Usiloval o přiblížení katolické církve veřejnosti a po odchodu z čela české katolické církve se často kriticky vyjadřoval i k politické situaci a politikům. Historikové oceňují také jeho přínos k česko-německému dialogu a usmíření obou národů. Podle zástupců armády měl také velký podíl na obnovení duchovní služby v armádě.
Ve čtvrtek byla rakev s ostatky kardinála Miloslava Vlka vystavena v kostele svatého Benedikta na pražských Hradčanech, kam se s ním přišlo rozloučit přes tisíc lidí. V pátek se pak rakev přesunula do kláštera bosých karmelitánek. Před sobotní zádušní mší byla vrácena zpět do Katedrály svatého Víta.