Článek
„Děti mladší 15 let mohou mít mobilní telefony u sebe jen v době osobního volna od sedmi do osmi hodin večer (o víkendu i odpoledne) a poté je musejí odevzdat vychovateli,“ píše se ve zprávě z návštěvy zařízení, kterou provedl tým z úřadu veřejného ochránce práv. Podle hodnotící části textu je však tato praxe v rozporu zejména s právem dětí na to telefon vlastnit a udržovat kontakty s blízkými.
Ředitelka dětského domova v Chomutově Jitka Pojmanová odmítla Novinkám na otázky odpovědět. Kontrolní návštěva proběhla letos v únoru. Podle právničky Adély Frédy, která se jí jako členka týmu ombudsmana účastnila, došlo po výtkách ke změně a dětem se telefony již neodebírají.
„Dítě má právo vlastnit telefon, když ho má, je to jeho soukromá věc a může ho používat. Dané zařízení však může ve svém vnitřním řádu upravit jeho používání třeba v době výuky nebo přípravy do školy, ale to neznamená jeho odevzdání,“ vysvětlila právnička. „Obecně se s odebíráním telefonů v dětských domovech tolik nesetkáváme, v Chomutově šlo spíše o výjimku,“ dodala.
Místo mobilu diskotéka a skákací panák. Přibývá škol, které zakazují telefony
Právnička upozornila, že sebrání telefonu ústavem se řídí jasnými pravidly. Dočasně lze podle zprávy odebrat předměty ohrožující výchovu, zdraví či bezpečnost dítěte a jejich zabavení by mělo být zaznamenáno do dokumentace dítěte.
„Pro někoho to může znít problematicky, ale pokud mají děti právě volno, měly by mít možnost používat telefon tak, jak uznají za vhodné. Samozřejmě s výjimkou rizikového chování, kdy je vhodné dítě poučit o možných nebezpečích a v krajním případě na nějakou dobu zařízení odebrat,“ uvedla Frédy.
Udržet kontakt
„Musíme si uvědomit, že děti v ústavech mají oproti jiným omezený kontakt s rodinou, kamarády, partnery atd. už jenom proto, že v ústavu jsou,“ zdůraznila právnička. Zpráva veřejného ochránce práv také uvádí, že pokud dítě mobilní telefon nevlastní, na požádání by mu mělo zařízení umožnit použít pro kontakt s rodinou či blízkými telefon služební.
Telefon je podle právničky zásadní komunikační prostředek i vzhledem k úřadům, kam se však ve večerních hodinách nikdo nedovolá. „Z hlediska práva je problém, pokud se děti nemohou obrátit na instituce, které jsou pro ně pojistkou, když něco nefunguje,“ řekla.
Odlišná část problému spočívá podle ní v tom, že odebrání telefonu nenaučí dítě, jak s ním bezpečně pracovat, čemu se vyhnout a nastavit hranice. „Dítě by mělo mít možnost selhat a poučit se. Zařízení ale mají za děti obrovskou zodpovědnost a někdy děti chrání třeba právě odebráním kontaktu, což však nemusí být úplně šťastné řešení,“ uzavřela.
Téma týkající se používání telefonů dětmi rozvířilo debatu zejména v souvislosti s jejich odebíráním v základních školách, které zavedlo město Vsetín v tomto školním roce. Ministerstvo školství však usnesení považuje za nezákonné.