Hlavní obsah

Těhotné ženy by se měly mít na pozoru. Přibylo případů infekce ohrožující plod

Ještě není ani konec roku a v ČR už je nejvíce případů listeriózy za více než 15 let. Infekce přitom ohrožuje především těhotné ženy a jejich plod. Vzniká požitím kontaminovaných potravin, například syrového masa, plísňových sýrů nebo neumyté zeleniny. Způsobit může předčasný porod, potrat a v krajním případě i porod mrtvého dítěte.

Foto: archiv Fakultní nemocnice Brno

Ilustrační foto: Listerióza je nejvíce riziková pro těhotné ženy

Článek

V ČR bylo letos do konce října téměř 60 případů listeriózy. Přitom za posledních 17 let se počty pohybovaly obvykle kolem 30 a pouze jednou v roce 2022 se hodnota za celý rok přehoupla lehce přes padesátku.

Dvojnásobek na jižní Moravě

Nárůst na více než dvojnásobek zaznamenali například v Jihomoravském kraji.

„Od roku 2008 jsme měli kolísavě vždy jeden až čtyři případy ročně. Letos už jich máme devět. Není to sice žádné ohromující číslo, ale je to riziko převážně pro těhotné ženy,“ zdůraznila ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

Foto: archiv KHS Brno

V posledních letech byl počet případů okolo třicítky

Nastat může předčasný porod, potrat nebo i porod mrtvého dítěte. U novorozence může infekce způsobit závažné komplikace, jako například zánět mozkových blan. Primář Lukáš Hruban z Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno uvedl, že podíl těhotných může tvořit až 85 procent případů listeriózy.

Ciupek to potvrzuje. Z devíti jihomoravských případů byla totiž nákaza u čtyř těhotných žen, u dvou novorozenců, v dalších dvou případech vedla k potratu a v jednom případě byl nakaženým senior.

Je to zdvižený prst

Podle Ciupek není potřeba šířit paniku, nárůst ale považuje za zdvižený prst. Také mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob uvedl, že čísla nejsou výjimečná a stále se jedná o desítky případů stejně jako v předchozích letech.

Ciupek přesto nabádá těhotné ženy, aby si dávaly pozor na to, co konzumují. „Rizikové jsou plísňové sýry, syrové mléko i syrové maso, takže žádný tatarák. Nedoporučujeme ani pochoutkové saláty typu vlašák, pařížák nebo různé aspiky. Zelenina by měla být tepelně upravená nebo očištěná,“ zdůraznila Ciupek.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Hovězí tatarák

Rizikové je i mléko. „Bohužel máme i případy, kdy si maminky třeba i v dobré víře myslí, že když pijí syrové mléko nebo ho dávají dítěti, tak udělají pro zdraví to nejlepší. Ale není tomu tak. Mléko by mělo být konzumované pasterizované z obchodní sítě. Pokud je přímo od krávy, je potřeba ho tepelně ošetřit,“ upozornila epidemioložka.

Infekci lze snadno zaměnit

Pokud už žena infekci má, není lehké ji rozeznat a snadno ji lze zaměnit s jiným onemocněním. „V těhotenství jsou příznaky infekce nespecifické. Mohou to být trávicí obtíže, horečka. Pokud není zvolená cílená diagnostika, nemusí být infekce správně zachycena. Léčba je založena na včasné antibiotické terapii,“ uvedl primář Hruban.

Podle něj je tedy zásadní prevence, kdy je potřeba dbát na základní hygienické návyky a tepelnou úpravu potravin. Kromě vyhýbání se rizikovým potravinám také doporučuje odděleně skladovat syrové maso od ostatních potravin a řádně kromě rukou umývat i kuchyňské náčiní.

Veterináři objevili v klobáse z Rohlíku listerii

Ekonomika
Související témata:

Výběr článků

Načítám