Článek
„Ztratili jsme kontakt s jedním z tlumočníků, podle zprávy od jeho bratra vtrhli do domu ozbrojení muži, zbili ho a odvlekli. Situaci jeho ženy a tří malých dětí neznáme. Další čtyři tlumočníci, kteří se nevešli na vládní seznam, se s rodinami skrývají v dosahu letiště. Jedna z rodin je od včerejška v podzemí bez jakýchkoli zásob vody a jídla,” napsal spolek na Facebooku.
Podle informací spolku v neděli pozvalo české ministerstvo obrany dva tlumočníky, kteří na původním seznamu nebyli.
„To potvrzuje, že už dříve mohlo dojít k chybám při sestavování této soupisky. Žádáme vládu, aby na palubu zbylých evakuačních letů pustila všechny bývalé tlumočníky Armády České republiky, kteří se ještě dokážou dostavit na letiště,” stojí v prohlášení.
Jeden evakuační spoj už přistál, další bude následovat
Z Afghánistánu v pondělí ráno přiletělo první evakuační letadlo, na palubě mělo 46 Čechů nebo afghánských spolupracovníků. Do Kábulu dopoledne odstartoval další evakuační stroj. Česko slíbilo pomoct místním spolupracovníkům českého velvyslanectví a tlumočníkům s platným kontraktem s českou armádou, kteří prošli bezpečnostní prověrkou.
V Česku přistálo letadlo z Afghánistánu, ministr svolal krizový štáb
Vláda je kritizována za pomalou reakci i za to, že se na seznam nevešli všichni spolupracovníci armády i z dřívějších let.
Známe je, spolupracovali jsme s nimi a hlavně: ti lidé jsou ochotni se přizpůsobit našim pravidlům.
Podle armádního generála ve výslužbě Petra Pavla je argumentace ministerstva chybějícím bezpečnostním screeningem absurdní. Tlumočníci, kteří pro Česko pracovali v minulosti, prověrku museli dostat už na začátku spolupráce.
Generál @general_pavel:"Tihle lidé jsou prověření. Už když jsme je najímali, procházeli bezpečnostní prověrkou. Včetně jejich rodin."
— Michal Bláha (@michalblaha) August 13, 2021
Pro @AndrejBabis a @metnarl: Tálibánu je jedno, jestli někdo pracoval pro @ArmadaCR před 3 lety, nebo dnes. Zabijí oba.#stydtese🤮
1/2 pic.twitter.com/8QS8fFve5q
„I tihle lidé jsou prověření. Už když jsme je najímali, procházeli bezpečnostní prověrkou. A ještě jsme je v průběhu spolupráce doprověřovali. Včetně jejich rodin. Takže u těchto lidí je míra rizika mnohonásobně nižší než u jakéhokoli jiného žadatele o azyl. Známe je, spolupracovali jsme s nimi a hlavně: ti lidé jsou ochotni se přizpůsobit našim pravidlům,” uvedl Pavel.
V minulosti Česko afghánským tlumočníkům pomáhalo, program byl ale v roce 2017 zrušen. Někteří ze spolupracovníků českých vojáků se tak přesídlení v minulých letech nedočkali. Podle expertů hrozí lidem spolupracujícím s koaličními vojsky smrt, v ohrožení jsou i jejich rodiny. Své spolupracovníky ze země stahují i další západní země.