Článek
Léčit se budou v pražské nemocnici Motol. Podle informací Práva půjde zřejmě většinou o děti se srdečními chorobami.
„V tuto chvíli tajné služby provádějí bezpečnostní prověrky,“ odpověděl Jiří Korbel z tiskového odboru vnitra na otázku, jak probíhá výběr syrských pacientů českými zpravodajci v Jordánsku.
Lékaři odjedou zřejmě v září
Ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík (ČSSD) Právu potvrdil, že prvotní předvýběr pacientů už byl učiněn. Motolští lékaři by se ještě v řádu několika týdnů měli na vytipované pacienty jet osobně do Jordánska podívat.
„Termín cesty našich lékařů zatím vnitro nestanovilo. Očekávám, že by to mělo být někdy v polovině září,“ sdělil Právu.
V Jordánsku budou lékaři pacienty prohlížet zřejmě jen několik dní. „Slova pana ředitele Ludvíka můžeme potvrdit, k příjmu pacientů by mohlo dojít na konci září,“ uvedl Korbel.
Prvotní výběr syrských dětí, jimž by pomohla léčba v ČR, proběhl už v červnu. Vnitro poslalo Motolu sedmdesát tipů, ze kterých lékaři vybrali dvacet pacientů – 15 ze Sýrie a pět z Ukrajiny.
Přednost mají ti, kteří se mohou uzdravit
Právě jejich výběr teď prověřují bezpečnostní složky. Dětem by mělo být asi do 15 let. Jejich diagnózy Motol tají. „Upřednostňujeme kardiologické a kardio-chirurgické diagnózy,“ sdělil již dříve Právu Ludvík. Syrské děti a jejich rodiny (dohromady asi 70 lidí) dostanou v ČR azyl.
Úplně první tipy na dětské pacienty ze Sýrie zaslal Motolu Úřad vysokého komisaře OSN v červnu. Motol je však odmítl. Ludvík to vysvětlil tím, že děti trpěly nevyléčitelnými nemocemi. Nemocnice upřednostňuje pacienty, kteří se mohou uzdravit.
Příjem syrských dětí a jejich rodin nijak nesouvisí s plánem vlády přijmout do konce roku 2017 asi 1500 běženců z uprchlických táborů na území EU, Sýrie, Jordánska a Kurdistánu.