Hlavní obsah

Tajná schůzka v zámku? Od thrilleru k frašce, píší v zahraničí o puči v Lánech

Praha

Jako „špionážní thriller” s konvojem aut se zatemnělými skly, barokním zámkem za hlavním městem a tajnou schůzkou vysoce postavených politiků, líčí agentura Reuters okolnosti lánského puče. Popisuje ho jako „vyvrcholení boje o moc mezi prezidentem Milošem Zemanem a jeho bývalými spojenci, kteří před deseti lety málem ukončili jeho politickou dráhu”.

Foto: Radek Plavecký, Právo

Zámek v Lánech

Článek

Nyní naopak prezident čelí nařčením, že v akci, kterou Zemanovi odpůrci nazývají neúspěšným pokusem o puč, se pokusil zabránit předsedovi sociálních demokratů Bohuslavu Sobotkovi zabránit stát se premiérem, a to ve shodě s rebely v Sobotkově straně.

Sám Zeman, který rebely hostil na zámku, o událostech "řekl jen málo", s výjimkou toho, že schůzku nesvolával ze svého podnětu a že nebylo nutné ji utajovat, podotkla agentura a dodala, že odhalení schůzky se spiklenci Zemana oslabilo, a tak akceptoval Sobotkovo právo sestavit vládu.

"Ale málo lidí v české politické elitě si myslí, že tím drama skončilo. Ošidný proces sestavování koaliční vlády by mohl přinést nové příležitosti k rozhoupání lodě. To by mohlo prodloužit politické ochromení v době, kdy je nutné podnikat rozhodné kroky k oživení ekonomiky. Údaje z tohoto měsíce ukázaly, že hospodářství ve třetím čtvrtletí sklouzávalo zpět do recese. A to je špatná zpráva pro zahraniční investory, převážně ze sousedního Německa, jako Volkswagen a Siemens, kteří přišli do Česka kvůli robustnímu růstu a předvídatelné politice," upozornil Reuters.

V hlavní roli Zemanova stará křivda

Zrekapituloval také příčiny dramatu: v roce 2002, kdy Zeman zakončil úspěšnou dráhu sociálnědemokratického premiéra, ho strana vybídla, aby kandidoval na prezidenta. Ale schůzka se zákonodárci se náhle zvrtla, když někteří straničtí předáci, včetně několika Zemanových chráněnců, změnili názor a stáhli svou podporu. A Sobotka, tehdy ministr financí, byl podle médií jedním z těch, kdo hlasovali proti Zemanovi; sám Sobotka se vyhýbá vyjádření na toto téma. Zeman se cítil zrazen - asi jako český král Přemysl Otakar II. opuštěný na bitevním poli. Stáhl se na chalupu na Vysočině.

Ale nezapomněl. Letos využil příležitosti k návratu, když vyhrál prezidentské volby, a následně se rychle chopil moci, jakkoli prezidentská funkce je převážně ceremoniální. A když se zhroutila středopravá vláda, proti vůli politických stran jmenoval vládu ze svých spojenců. Parlamentní volby sice vyhrála Sobotkova strana, ale s méně hlasy, než se čekalo, což Sobotku učinilo zranitelným, zejména vůči rivalům blízkým Zemanovi. A tak zatímco byl v televizním studiu, nejméně dva vozy zamířily z Prahy do Lán - a následující den se prozemanovská frakce v sociální demokracii pokusila Sobotku sesadit.

Zeman svůj pokus o puč nezvládl, zní v ČSSD

"Rebelie se ale zvrhla spíše ve frašku než ve špionážní thriller," usoudil Reuters s připomínkou, jak lánská schůzka vyšla i přes zapírání najevo a jaké to mělo pro spiklence důsledky: "Incident posunul poměr sil v Sobotkův prospěch. Sociální demokraté nechtějí kritizovat hlavu státu veřejně, ale v soukromí tvrdí, že Zeman se pokoušel spáchat puč, ale prohrál."

Závěrem agentura upozornila, že Sobotka bude muset překlenout "veliké rozpory" při pokusu dojednat koalici s hnutím ANO a lidovci, ale během dlouhých jednání by Zeman mohl zase dát o sobě vědět. Potenciálně by prezidenta mohlo zadržet omezení jeho pravomocí, pokud by se našlo dost zákonodárců na přijetí novely ústavy, dodala agentura Reuters.

Výběr článků

Načítám