Článek
Ministerstvo obrany nechce tuto informaci jakkoli komentovat. Právu ji ale potvrdily dva nezávislé zdroje. „K podpisu by mělo dojít v úterý 23. května,“ řekl Právu zdroj.
Černochová byla v USA minulý rok v dubnu. Po návštěvě Pentagonu řekla, že se s Austinem shodli na potřebě obrannou smlouvy sjednat. Od té doby na smlouvě, kterou s USA uzavřelo už 24 států NATO z třiceti, pracovaly týmy českých a amerických vyjednavačů.
Smlouvu, která má usnadnit pobyt amerických vojáků na českém území, už schválila před čtrnácti dny vláda.
Smlouva umožní silám USA v Česku výstavbu objektů
A po podpisu by ji měly ratifikovat obě komory parlamentu a nakonec podepsat prezident.
Dokument už začal na politické scéně budit kontroverze, protože by mohl v budoucnosti připravit podmínky pro vybudování základny nebo objektu pro americké ozbrojené síly na českém území.
Čeká se diskuse ve Sněmovně
Ze smlouvy plyne, že v případě souhlasu parlamentu s pobytem amerických vojsk se budou moci na území Česka pohybovat a operovat ozbrojené síly USA a využívat česká vojenská zařízení, vojenské prostory a základny.
A také v nich budovat své objekty, které budou moci separátně užívat.
Otázka americké základny na českém území je dlouhodobě politicky třaskavá a ve Sněmovně, která smlouvu bude brzy schvalovat, lze čekat ostrou diskusi. Opoziční SPD je zásadně proti a hnutí ANO zatím s podporou váhá.
Ministerstvo obrany, které smlouvu vyjednávalo, se brání mluvit o výstavbě americké základny.
„Samotná smlouva neobsahuje žádné rozhodnutí o konkrétní americké vojenské přítomnosti v ČR ani rozhodnutí o zřízení vojenských základen. Žádné základny, žádná vojenská přítomnost bez toho, aniž by o vojenské přítomnosti rozhodoval parlament,“ uvedla před čtrnácti dny po projednání smlouvy ve vládě Černochová.
Ve smlouvě se ale píše o možnosti výstavby amerických budov či zařízení v 11 vojenských základnách a vojenských prostorech, kam patří například letecká základna v Náměšti nebo výcviková základna ve Vyškově.
Výsledkem úzké vojenské spolupráce s USA je dodávka dvanácti amerických dopravních a bojových vrtulníků Bell.
První nové stroje mají dorazit do Česka už na přelomu května a června. Za pomoc Ukrajině získá Česko navíc osm olétaných vrtulníků Bell od amerického námořnictva.
Obrana souběžně vyjednává s USA o nákupu 24 stíhaček F-35 za víc než sto miliard korun. Dodávky by měly po roce 2030 pokrýt potřeby české armády po ukončení pronájmu švédských gripenů.