Článek
Krypta je stará stovky let, jako archív slouží již od 18. století. V průběhu roku 2008 sem byly přestěhovány z jiných prostor historické dokumenty z válečných a poválečných let. Dříve v kryptě pod jedním z nejznámějších pražských kostelů fungoval Národní archív.
Dnes jsou v potemnělých uličkách s plechovými regály uschovány historické dokumenty, dokumenty, které se týkají peněžních ústavů již z roku 1850, dokumenty říšských bank, poválečné náhradové agendy, účetnictví kampeliček, pozůstatky střediska cenných papírů nebo účetní knihy psané postaru takzvaným švabachem.
„I když zde skladujeme desítky let staré spisy, jedná se stále o živý archív, který používáme k řešení aktuálních kauz,“ řekla Jiřina Dědková, vedoucí podatelny a správního archívu. Stále se v nich vyhledává například kvůli restitucím nebo vypořádání s Německem. Úřednice proto do míst pro pracovní podklady sestupují i několikrát týdně.
„Chodíme sem ve dvou z bezpečnostního hlediska, ale také proto, že prostory nejsou příznivé na psychiku. Někdy tu strávíme třeba celý týden. Vyhledávky jsou v těchto prostorách náročné. K orientaci ve spisech existují kartotéky, kde se najde číslo účetního dokladu. Podklady dostáváme od odboru, který se těmito starými fondy zaobírá. Část historických dokumentů je zpracovaná elektronicky,“ upřesňuje Jiřina Dědková.
Prostory jsou temné, chladné a vlhké. Některé táhlé uličky se místy mění ve skromně osvětlené bludiště. Na lehce zaprášené dokumenty historického archívu pracovnice ministerstva používají rukavice a roušku.