Článek
„Máme největší počet mrtvých z okolních států. U nás zemře skoro 70 lidí denně, což je několikrát více než v okolních státech. Ale od vás zaznívají i taková vyjádření jako já nic, to virus. Ale za vaší vlády se stalo, že máme nejvíce mrtvých v Evropě,“ vmetla premiérovi Richterová.
Česko je černá tečka na koronavirové mapě světa
Richterová se opírala o graf z 21. října, který ukazoval, kolik lidí v Česku zemře v přepočtu na počet obyvatel. Podle údajů deníku The New York Times je Česká republika v počtu úmrtí lidí s nemocí covid-19 v pořepočtu na obyvatele za uplynulý týden na druhém místě ve světě za Argentinou. Spolu s Černou Horou má shodně 5,3 úmrtí za posledních sedm dní na každých 100 000 obyvatel a první Argentina 5,8 úmrtí. Ze zemí Evropské unie je tak na tom Česko nejhůře. Za středu je prozatím hlášeno dalších 69 obětí.
Po premiérovi chtěla Richterová vědět, jak chce aktuální situaci veřejnosti vysvětlit. „Kolik těch mrtvých musí být, abyste se omluvil, že jste ještě v září šířil bludy?“ ptala se ho.
Babiš: Manipulujete informace a lžete
Premiér vzápětí vytáhl vlastní statistiku. „Vy manipulujete informace a lžete tady. Velká Británie má 44 tisíc, Itálie 33 800 a Švédsko například přes 10 tisíc. U nás zemřelo bohužel 1739 lidí. Takže tohle je normální sprostá lež,“ reagoval Babiš.
Pěkně prosím, berte to vážně. Za dnešek bude až 15 000 nakažených, řekl Babiš
„Váš graf je vytržený z kontextu. Tahle debata je nechutná. Děláme vše proto, abychom zachránili každý život,” dodal premiér.
Jeden o koze, druhý o voze
Oba politici se přitom bavili jeden o koze a druhý o voze. Zatímco Richterová se opírala o graf, který zohledňoval smrtnost na covid-19 v určitém časovém období, konkrétně za poslední týden, premiér operoval počtem zemřelých od začátku pandemie.
Podle mezinárodního srovnání celkového počtu úmrtí za dobu epidemie v přepočtu na obyvatele je Česko ze 27 zemí EU na 11. místě s 16 úmrtími na každých 100 000 obyvatel. Tzv. smrtnost, tedy podíl zemřelých na počtu nakažených, je v Česku podle dat Univerzity Johnse Hopkinse jednou z nejnižších v EU. Doposud v Česku zemřelo 0,8 procenta lidí z celkového počtu nakažených. V EU je na tom lépe jen Slovensko s 0,3 procenta.
Na druhou stranu ale počet zemřelých v souvislosti s covidem-19 v ČR v posledním období prudce stoupl, jen za říjen už je obětí více než za celé období od března do září.