Článek
Kontroloři se zaměřili na využití 721 milionů korun, které šly na přípravu na krizové situace v letech 2015 až 2021 z rozpočtů ministerstev vnitra a zdravotnictví.
„Ministerstvo vnitra nezajistilo právními předpisy stanovený počet prostředků individuální ochrany, jako jsou např. masky, ochranné obleky, dětské vaky a další materiál sloužící k ochraně obyvatel,“ zjistila kontrola.
„NKÚ odhalil, že již od roku 2015 se tyto prostředky vzhledem k úsporným opatřením nedoplňují,“ dodal úřad s tím, že doposud nedošlo ani k výměně ručních sirén, ačkoliv obměna běží již od roku 2002.
Úřad zveřejnil rady, jak si počínat při jaderném útoku. Lidé zahltili web
Podle ministerstva je však tuzemský systém funkční a je potřeba jej hodnotit jako celek vzhledem k předpokládaným hrozbám. Resort proto zpochybnil například univerzálnost ochranných pomůcek a úkrytů.
„Skutečnost je taková, že prostředky individuální ochrany i úkryty mají v případě nevojenských situací využití téměř nulové a jejich využití při hrozbě a vzniku vojenského konfliktu je velmi diskutabilní a omezené,“ tvrdí vnitro.
Nefunguje, ale připravuje se
Tomu se nezamlouvá ani další z výtek NKÚ, tedy že nefunguje rozesílání varovných SMS a neexistuje ani webový portál pro informování veřejnosti.
Ministerstvo připomnělo, od roku 2021 se některé věci změnily.
„Důkazem je například připravovaný informační systém a mobilní aplikace používané k informování obyvatel pomocí SMS (tzv. reversní 112) nebo aktuálně zpracovávaná nová Bezpečnostní strategie ČR a Obranná strategie ČR. Probíhá také novela krizové legislativy a aktualizují se plánovací dokumenty,“ uvedl v reakci resort.
NKÚ dále zjistil, že z právních předpisů nevyplývá pro ministerstvo vnitra odpovědnost za zajištění ukrytí obyvatelstva – tu mají obecní úřady.
„Ministerstvo vnitra pouze eviduje trvalý pokles kapacity stálých úkrytů. Od roku 2010 se jejich kapacita snížila o 32 procent,“ konstatovali kontroloři a připomněli, že například ve fakultních nemocnicích zůstaly úkryty pouze dva v Praze a jeden v Plzni. Neexistuje ani celostátní on-line mapa úkrytů.
Ministerstvo: Kritika není vhodná
Nynější zákonná úprava navíc nereflektuje stávající potřeby, a třebaže se od roku 2002 hovoří o změnách, doposud k nim nedošlo. Nedostatečná je i informovanost veřejnosti a mládeže.
Ministerstvo vnitra trvá na funkčnosti celého systému, poukazuje na to, že je pouze jeho koordinátorem.
„S ohledem na mezinárodní bezpečnostní situaci tak považujeme vydání tiskové zprávy v publikované podobě za nevhodné a velmi krátkozraké, možno říci v mezinárodním kontextu až nebezpečné,“ odmítlo ministerstvo výsledky kontroly.