Článek
Několik dívek, které si přály zůstat v anonymitě, ale redakce jejich totožnost zná, se Novinkám svěřilo, že byly v rámci „bojovky“ vyzvány k vysvléknutí. Bojová hra je součástí oficiálního programu seznamovacího kurzu. Podle výpovědí obsahuje několik stanovišť, na kterých jednotlivé týmy složené z účastníků kurzu soutěží o body. Většinou jde o standardní znalostní úkoly související s podstatou studovaného oboru. Zdaleka ne všechny jsou ale nevinné.
Někomu to nemuselo být zrovna příjemné a mohli se cítit pod nátlakem, přeci jen se jednalo o seznamovací kurz a každý chtěl se všemi vycházet a nechtěl vyjít z davu
„Na jednom z posledních stanovišť noční bojovky nám bylo nabídnuto získat více bodů, pokud se svlékneme a předvedeme aktivity,“ popisuje zážitek jedna ze studentek. Dodává, že si nemyslí, že šlo ze stran organizátorů o nekalý úmysl. „Brali to jako součást zábavy,“ říká s tím, že ona s částečným odhalením ve tmě v rámci hry neměla problém.
„To ale neznamená, že takový názor zastávali všichni, někomu to nemuselo být zrovna příjemné a mohli se cítit pod nátlakem, přeci jen se jednalo o seznamovací kurz a každý chtěl se všemi vycházet a nechtěl vyjít z davu,“ myslí si.
Sexuální obtěžování na univerzitách by mohl řešit fakultní ombudsman
Právě to je případ další studentky, se kterou Novinky mluvily. „Byli jsme v průběhu bojovky nuceni se v rámci jednoho úkolu celý tým vysvléknout,“ potvrdila. „Kromě tohoto incidentu jsem jiné nekomfortní situace na kurzu Právnické fakulty nezažila,“ uvedla.
I přesto, že někteří studenti brali odhalování se v rámci seznamovací hry za standardní formu soutěžení, část účastníků kurzu, včetně chlapců, byla v rozpacích. „Všichni si na to stěžovali, že to nebylo fér, a my jsme třeba upřímně řekli, že to dělat nebudeme a ty body jsme nedostali. Když jste v týmu, kde jste spíše introvertní a necítíte se na to, zatímco ostatní nemají s nahotou problém, tak se prostě svléknou, a ještě vás donutí skupinovým nátlakem,“ popisuje zážitek další z dívek.
Jsou přece dospělí, zní z fakulty
Podobné příběhy sdíleli na sociálních sítích i další studenti, kteří se kurzů pořádané Právnickou fakultou účastnili. Podle informací Novinek k úkolům, které zahrnovaly výzvy ke svléknutí, došlo minimálně v letech 2019 a 2020. „Přijde mi nepravděpodobné, že by to nevěděli alespoň akademičtí senátoři, hodně se o tom mluvilo,“ vysvětluje jedna z účastnic.
Účast na bojovce je dobrovolná a účastní se jí dospělí lidé, proto jsme necítili potřebu k tak silné preventivní kontrole úkolů ze strany učitelů.
Vedoucí oddělení komunikace Právnické fakulty Vlasta Tichá na dotaz Novinek zprvu vyloučila, že by k podobným situacím na fakultním seznamovacím kurzu docházelo.
Po prověření informací nicméně zaslala následující reakci.
Prošetříme aktivity spolku, který Feri založil, zní z Právnické fakulty
„Bojovka představuje část programu seznamovacího kurzu, kterou pro účastníky organizují převážně sami studenti z vyšších ročníků. Nelze proto vyloučit, že se takové úkoly v minulosti na některém ze stanovišť objevily, pokud se však o nich dozvědělo vedení kurzu, podniklo kroky k nápravě. Účast na bojovce je dobrovolná a účastní se jí dospělí lidé, proto jsme necítili potřebu k tak silné preventivní kontrole úkolů ze strany učitelů,“ uvedla Tichá.
Tvrzení, že by si studenti na popsané nekomfortní situace stěžovali, odmítá.
Těm lidem je 18 a jsou na akci pořádané školou, kde se chtějí seznámit a začlenit do kolektivu. To tam určitě budou chtít dělat někoho, kdo kazí zábavu.
„Ani v anonymním dotazníku, který účastníci po skončení kurzu vyplňují online jako zpětnou vazbu organizátorům, se navíc nikdy neobjevila žádná stížnost. Bojovka bývá v těchto dotaznících naopak hodnocena jako jedna z nejlepších částí programu, který je jinak sestaven primárně z přednášek o studiu na fakultě. Na základě vašeho upozornění budeme v letošním roce přípravu a průběh bojovky bedlivě sledovat,“ dodala.
Expertka: Právnická fakulta selhala
Zakladatelka nevládní organizace Konsent a expertka na sexuální násilí Johanna Nejedlová Novinkám sdělila, že ji popsané příběhy vůbec nepřekvapují. Reakci fakulty považuje za necitlivou.
Zklamané děti. Kauza Feri rezonuje ve školách
„Těm lidem je 18 a jsou na akci pořádané školou, kde se chtějí seznámit a začlenit do kolektivu. To tam určitě budou chtít dělat někoho, kdo kazí zábavu,“ sarkasticky komentuje argument fakulty o dobrovolnosti bojovky. „V zahraničí je naopak součástí seznamovacích setkání vzdělávání o sexuálním násilí,“ připomíná.
Organizace Konsent se dlouhodobě snaží univerzitám s osvětou o sexuálním obtěžování pomáhat. „Původně jsme si mysleli, že jim nabídneme sérii přednášek a workshopů, ale pak jsme zjistili, že na těch školách absolutně chybí jakýkoli systém pomoci a řešení těch situací,“ popisuje podstatu problému Nejedlová.
„Je hezké udělat studentům workshop, ale když jim nemůžete říct, kam se mají obrátit, tak nemůžeme fungovat tak, jak bychom potřebovali,“ vysvětluje. Jedním z nástrojů by podle ní mohl být institut ombudsmana, nebo platforma, kam by se mohly oběti obtěžování a násilí na akademické půdě obracet. Doufá, že plánovaná směrnice o udělování grantů zamezí tomu, aby si univerzity, které sexuální obtěžování na své půdě neřeší, na grantové peníze sáhly.
Jak upozornily ve společném článku servery Deník N a A2larm, k nevhodnému chování poslance Dominika Feriho (ex-TOP 09) mělo docházet mimo jiné na akcích studentského spolku Kappa Omega, který se hlásí k odkazu amerických „univerzitních bratrstev“. Právě tyto skupiny ale řada odborných studií spojuje s kulturou sexismu a sexuálního obtěžování.
Nechtěl jsem zlehčovat činy, jichž se měl Feri dopustit. Czernin se za svá slova omluvil
„Ano, obracely se na nás ženy s různými stížnostmi na chování Dominika Feriho,“ cituje článek Martina Samka a Jolanu Ordeltovou z akademického senátu. Akademičtí senátoři nicméně dodali, že neslyšeli žádné příběhy, které by byly za hranou zákona, a připomněli existenci fakultní psychologické poradny, která byla zřízena před rokem
Proděkan Marek Antoš ujistil, že vedení fakulty prošetří činnost již zmíněného spolku Kappa Omega. Děkan práv Jan Kuklík v souvislosti s kauzou uvedl, že hodlá zřídit institut ombudsmana, který by měl pravomoc takto citlivé věci řešit.
„Každopádně Právnická fakulta selhala,“ hodnotí Nejedlová.