Článek
U zrodu akce stál před sedmi lety tehdejší gymnazista Adam Jandora. Inspirován výkonem člena skupiny Johna Cleese, který ve skeči kráčí podivným stylem na ministerstvo švihlé chůze, se rozhodl jako poctu projít Brnem společně s dalšími milovníky díla skupiny Monty Python.
„Poprvé nás šlo osm, loni už 250. Dokonce nás před třemi lety kontaktovala manažerka skupiny Holly Gilliamová, neboť se o naší akci začalo psát i v zahraničí s tím, že se jí moc líbí, jak švihlou chůzi někdo oživil,“ řekl Právu Jandora.
Pochod se pravidelně pořádá na Mezinárodní den švihlé chůze připadající na 7. leden. Z Brna se veselá tradice šíří nejen po Česku, švihle se mohou lidé občas projít po Zlíně, Praze nebo Ostravě, ale i do světa. Na brněnskou akci tak navázali už nadšenci v Austrálii, USA či Brazílii.
Doporučené oblečení pro švihlý pochod je oblek s buřinkou a aktovkou. Několik desítek lidí v Brně tento dress code dodrželo, většina účastníků však měla buď jen část výstroje, nebo se prostě přidala v běžném oblečení.
„Každému doporučujeme se před pochodem dobře protáhnout, protože ve švihlé chůzi je spoustu prvků, při nichž si člověk může natáhnout sval. Ideální je také potrénovat doma,“ doporučil Jandora s odkazem na zvláštní styl, kde hlavní roli hrají vysoko vykopávané nohy, nečekané otočky či různé zakopávání.
Jedním z nejstarších účastníků byl Tomáš Měšťánek, který na akci dorazil plně ustrojen. „Považuji švihlou chůzi za další stadium evolučního vývoje. Všichni tvorové, kteří se začali chovat trochu líp, sklidili nejprve posměch. Švihlou chůzí obvykle nechodím, kolena by mi to ani nedovolila, ale proto rád využívám takovou příležitost,“ svěřil se.
Humor skupiny Monty Python je podle Jandory aktuální i dnes. „Navíc britský humor nám přijde podobný tomu českému. Na těch Češích asi něco švihlého je,“ dodal se smíchem, než vyrazil na pochod.