Článek
Česká vláda ve středu rozhodla, že ČR bude jednat o nákupu stíhacích letounů F-35 ze Spojených států.
O záměru na pořízení F-35 vláda podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) rozhodla na základě doporučení armády. Ministryně má pověření jednat s americkou vládou do října 2023.
Pokud by se nepodařilo dosáhnout dohody, mohou přijít na řadu další způsoby řešení. Ministerstvo obrany chce pořídit 24 letadel, dosud má armáda 14 stíhacích strojů.
Expert: Nové stíhačky? Česko má větší problém, proti raketám „jsme v háji“
Americké letouny v armádě nahradí švédské gripeny. Na jejich využívání má Česká republika smlouvu do roku 2027, využít poté může dvouletou opci. Podle výkonného ředitele Saabu Micaela Johanssona bude gripenům v roce 2027 zbývat ještě více než polovina životnosti.
„Gripen C/D bude i nadále vysoce schopným stíhacím letounem splňujícím všechny požadavky českého letectva minimálně do roku 2040,” řekl serveru.
Přechod na novou generaci Gripen E by podle něj neznamenal velké dodatečné náklady.
Podle Černochové bylo nutné rozhodnout o letounech už nyní, protože se ceny techniky stále zvyšují a zároveň chybí výrobní kapacity a suroviny, což dobu dodání prodlužuje.
„Předpokládali bychom, že jako dlouhodobý partner České republiky, se kterou úzce spolupracujeme na úspěšném programu Gripen, dostane i Švédsko možnost představit současné a budoucí možnosti letounu Gripen a že švédská vláda bude mít transparentní možnost představit její nabídku,” uvedl Johansson.
Nabídka Švédska: Česko si bude moci nechat zdarma pronajaté gripeny
Saab ale podle něj chce s Českem dále spolupracovat.
Podle dřívějších odhadů expertů bude hodnota zakázky na nové letouny ve vyšších desítkách miliard korun, půjde tak nejspíš o nejdražší armádní nákup moderní historie.
F-35 Lightning II bývá označován za nejmodernější sériově vyráběný stíhací letoun s potenciálem životnosti 30 až 40 let. Jde o letoun s technologií stealth, která má za cíl maximálně omezit jeho zjistitelnost radarem.
Odborníci oceňují jeho přístrojové vybavení, díky němuž získává přehled o dění na bojišti a může komunikovat a spolupracovat se spřátelenou technikou.
Nevýhodou jsou například oproti gripenům vysoké náklady na provoz. Gripeny v české armádě létají od roku 2005, Česko si je od Švédska pronajímá.
Česko potřebuje nové stíhačky a čas se krátí
Kabinet ve středu také projednal tendr na nákup 210 pásových bojových vozidel pěchoty za více než 50 miliard korun, který nabral několik let zpoždění.
Výběrové řízení minulá vláda na konci svého funkčního období zastavila, protože podané nabídky nesplňovaly armádní požadavky. Ministerstvo obrany tři možné výrobce oslovilo s novými podmínkami tendru, dva z jeho účastníků je ale odmítlo.
Vláda proto na základě právní analýzy rozhodla o zrušení výběrového řízení. Nově bude Černochová jednat přímo se švédskou vládou o nákupu strojů CV90 od výrobce BAE Systems.
Ten nové podmínky v tendru akceptoval. Noví obrněnci nahradí ve výzbroji 7. mechanizované brigády letitá sovětská BVP.