Článek
Tamní senát řeší trestní kauzu související se zmíněnou kontroverzní privatizací OKD, když podle obžaloby stát přišel prodejem 46 procent akcií v podniku o více než 5,7 miliardy korun.
Tehdejší vláda premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) prodala státní podíl Karbon Investu za 4,1 miliardy. Žalobce i nynější zástupci ministerstva financí ale míní, že cena měla být až 9,8 miliardy korun.
Na lavici obžalovaných však zasedl jen znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek ohledně ceny státního podílu v těžební společnosti. Společně s ním hrozí trest za privatizaci také dvěma někdejším místopředsedům FNM Pavlu Kutovi a Janu Škurkovi, kteří měli podklady pro prodej akcií OKD na starosti.
Všichni obžalovaní vinu odmítají. Argumentují mimo jiné tím, že fond byl jen administrátorem celého procesu privatizace a odpovědnost za cenu prodávaného státního podílu nesla ministerstva financí a průmyslu.
Posudek nehrál velkou roli
A jejich tvrzení v pátek podpořil i slyšený svědek Lis. Odmítl, že by Douchův posudek byl základním pilířem pro určení ceny státního podílu. Šlo prý o podpůrný materiál, který měl jen vyloučit, že při prodeji nedojde k nepovolené státní podpoře vůči kupujícímu, tedy firmě Karbon Invest.
„Cena byla tvořena na jednání mezi ministrem Sobotkou, Urbanem a zástupci Karbon Investu 11. března, nikoli na základě znaleckého posudku,“ podotkl Lis s tím, že na tomto jednání se vládní činitelé dohodli se společností na navýšení původní částky.
Karbon Invest totiž nejprve nabízel za 46 procent akcií OKD 2,25 miliardy korun. To se ale nelíbilo jak Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, jehož dva zástupci v pátek u soudu rovněž vypovídali, tak ani Fondu národního majetku.
V mezidobí totiž přišla vyšší nabídka od společnosti Penta, která chtěla odkoupit státní podíl zhruba za tři až tři a půl miliardy korun. Mimo jiné i proto si Fond národního majetku nechal vypracovat expertizu od jedné právní společnosti, která mu s privatizací OKD pomáhala.
Právníci radili veřejnou soutěž
„Právní poradce nám doporučil udělat veřejné výběrové řízení s tím, že exkluzivita pro Karbon Invest není vhodná, obzvlášť za situace, kdy byla ve hře nabídka Penty. Prý to umožňovala i legislativa v případě, že by se stát s Karbon Investem nedohodl,“ řekl Lis.
Toto negativní stanovisko právní kanceláře ohledně možného prodeje akcií firmě Karbon Invest podle něj obdržel i tehdejší ministr financí a nyní stále ještě premiér Sobotka. A také šéf výkonného výboru FNM Jan Juchelka prý šéfa státní kasy upozornil, aby vzal právní stanovisko poradní kanceláře v úvahu.
O klíčových věcech rozhodovali ministři, na což jednoznačně ukazuje důkaz v podobě nahrávky z jednání vlády
Jak v pátek Lis uvedl, ve stanovisku právníků bylo jasně řečeno, že nedoporučují prodej akcií Karbon Investu, nýbrž veřejnou soutěž, protože by prý celý obchod mohl být napaden druhým zájemcem (firmou Penta), a k tomu hrozilo, že by prodej mohl být brán jako nepovolená veřejná podpora.
Grossova vláda ale nakonec prodej akcií podnikatelům Viktoru Koláčkovi a Petru Otavovi, kterým Karbon Invest patřil, na podzim roku 2004 schválila, a to za cenu 4,1 miliardy korun. Už za dva měsíce Koláček s Otavou prodali OKD investiční skupině RPG Industries vedené Zdeňkem Bakalou. Tehdejší cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od 9 do 12 miliard.
Záznam z jednání vlády u soudu
A že definitivní cenu za státní podíl v OKD určili členové vlády, a nikoli úředníci z FNM či znalecký posudek, svědčí podle obžalovaných i soudem nedávno puštěný záznam ze zasedání tehdejšího kabinetu z jara 2004.
„O klíčových věcech rozhodovali ministři, na což jednoznačně ukazuje důkaz v podobě nahrávky z jednání vlády,“ podotkl v pátek Kuta. „Vláda řešila jen nabídku Penty proti Karbon Investu, posudek tam fakticky neřešila,“ doplnil další z bývalých manažerů FNM, Škurek.
Podle Lidových novin, které v minulých dnech na zmíněný záznam z jednání vlády upozornily, se ministři dohadovali, co udělat, když přišla vyšší nabídka od firmy Penta, než jakou dosud nabízel Karbon Invest.
Dokonce prý zaznívaly obavy z vězení. Ministři hovořili i o riziku, aby se stát nedostal do ještě nevýhodnější pozice nebo aby nový majitel nesnižoval počty zaměstnanců. Někteří ministři navrhovali, aby se rozhodnutí o prodeji akcií odložilo a posoudila se víc nabídka od Penty.
Sobotka s Urbanem jako předkladatelé návrhu na prodej podílu si prý ale dál stáli za svým a nakonec uspěli. Oba jsou v kauze, která bude pokračovat v prosinci, v postavení svědka.