Článek
Postup správy parku a ministerstva už kromě obcí kritizoval neúspěšně i jihočeský hejtman Jan Zahradník (ODS). Zastupitelstva jihočeských Volar a západočeských Kašperských Hor dokonce reagovala usnesením, v němž požadují vynětí obecních lesů z národního parku.
"Ze zákona máme povinnost pečovat o obecní lesy a přitom nám v této možnosti brání statut parku. Nemáme přitom ani nárok na odškodné,“ sdělila ve čtvrtek Právu starostka Volar na Prachaticku Martina Pospíšilová (nezávislá).
Starostové šumavských obcí kromě nečinnosti v boji proti kůrovci Bursíkovi vyčítají zejména to, že s nimi nekomunikuje. "Je to jednání o nás bez nás. Proti rozhodnutí ministerstva jsme podali rozklad, a nikdo se nám ani neozval,“ konstatovala starostka Stožce Zdeňka Lelková (nezávislá).
O žalobě na Bursíka zatím ministerstvo životního prostředí údajně neví. "MŽP zatím informaci o žádné takové žalobě nedostalo, proto se k ní ani nemůže vyjadřovat,“ uvedl mluvčí MŽP Jakub Kašpar.
Problémy s hranicemi národního parku
Další nesrovnalosti se ale týkají i tendence obcí vyčlenit své lesy z území národního parku. "Revizi rozlohy Národního parku Šumava ministerstvo životního prostředí neplánuje, lesy na území národních parků jsou ze zákona ve správě Správy příslušného národního parku,“ řekl Kašpar.
S tím ale nesouhlasí jihočeský senátor za ODS Tomáš Jirsa. "Hranice národních parků nejsou stanoveny zákonem, ale nařízením vlády,“ poznamenal v rozhovoru s Právem Jirsa, který dlouhodobě kritizuje řadu opatření vyhlášených, nebo připravovaných na Šumavě.
Ty vesměs omezují pohyb turistů a komplikují život zdejším podnikatelům. Mezi ně například patří další omezování splouvání Teplé Vltavy. I Jirsa si postěžoval na obtížnou komunikaci se správou parku. Bez výhrad se k němu přidala i západočeská senátorka za opoziční ČSSD Jiřina Rippelová. "Přes proklamovanou snahu nového vedení Národního parku Šumava se nedaří najít na Šumavě shodu či kompromis,“ řekla.