Článek
Ukazují to předběžné výsledky studie Sárské univerzity v Saarbrückenu, o níž informoval server Deutsche Welle.
Jde sice zatím o neúplná data, vědci však byli překvapeni jednoznačností dosavadních výsledků zkoumání. „To je i důvod, proč se o ně chceme s veřejností podělit už nyní, aniž bychom čekali na výsledky vědeckého potvrzovacího řízení,“ uvedla Martina Sesterová, profesorka v oboru transplantací a imunologie.
Studie se zúčastnilo 250 lidí. Někteří dostali dvě dávky AstraZeneky, další dvě dávky Pfizeru a třetí skupina dostala kombinaci obou preparátů s tím, že první byla AstraZeneca. Po dvou týdnech vědci porovnali imunitní reakci pacientů.
Dušek: Máme až devět okresů, které jsou potenciálně rizikové
Analýza jejich protilátek ukázala, že dvojí očkování vakcínou Pfizer/BioNTech i její kombinace s AstraZenekou bylo mnohem účinnější. Účastníci těchto dvou skupin si vytvořili v těle desetkrát více protilátek než ti, kteří obdrželi dvakrát AstraZeneku. Kromě množství protilátek zkoumali vědci také jejich účinnost a v tomto ohledu na to byli lépe pacienti s kombinovaným očkováním.
I přes předběžný charakter výsledků studie považují experti Sárské univerzity zmíněnou kombinaci očkovacích látek za „velmi slibnou“.
Nutné bude další zkoumání
K podobnému závěru dospěla i studie madridského zdravotnického institutu Carlose III., jehož experti prováděli zkoumání na 663 pacientech. I v tomto případě jde ale o předběžné výsledky, které vyžadují další ověřování.
Za vakcínu zaplatí do 810 korun. K očkování se mohou nově hlásit cizinci a lidé bez pojištění
Sesterová si přeje, aby „křížové očkování“ oběma vakcínami bylo podrobeno dalšímu výzkumu. „Domníváme se, že pokud k podobným závěrům dospějí i další výzkumné týmy, měli bychom intenzivně uvažovat o kombinaci obou typů vakcín,“ prohlásila.