Hlavní obsah

Studentské koleje v Liberci zamořila legionella. Univerzitě se nedaří bakterie zbavit

3:53
3:53

Poslechněte si tento článek

S bakterií nebezpečné legionelly ve vodních zdrojích studentských kolejí zatím marně bojuje Technická univerzita v Liberci. Zbavit se bakterie se snaží už od konce listopadu, avšak bezúspěšně. V současnosti je její výskyt potvrzený ve třech blocích kolejí ze šesti.

Foto: Blanka Freiwilligová, Novinky

Bloky kolejí v Harcově, kde je výskyt bakterie.

Článek

Výsledky posledních testů prokázaly, že se bakterie na kolejích úporně drží a množí se. Odebrané byly poslední vzorky 6. ledna a podle výsledku je legionella přítomna na blocích A, B a C, ve zbývajících pavilonech D, E, F se její výskyt neprokázal.

„Ubytované jsme o tom informovali už 10. ledna, kdy jsme už znali předběžné výsledky laboratorních testů, a ve stejný den jsme také vydali zákaz sprchování pro postižené bloky, abychom ubytované nevystavili riziku nákazy,“ uvedl mluvčí univerzity Radek Pirkl.

Omezení se dotýká zhruba dvanácti set studentů, které opatření ale nijak zvlášť nezaskočilo, protože to není poprvé, kdy se bakterie na kolejích objevila. S legionellou bojují na libereckých kolejích opakovaně, například byl zákaz sprchování předloni na jaře nebo v roce 2018.

„Rozeslali nám zprávy emailem i univerzitním systémem, že se nesmíme sprchovat teplou vodou. Tak to zvládám vodou studenou. Někteří spolužáci se chodí sprchovat ke známým do sousedních bloků, kde legionella není, nebo ke známým domů,“ popsal Vítek Bacovský, který na univerzitě studuje třetím rokem a omezení kvůli legionelle už zažil několikrát.

Tentokrát se omezení týká nižšího množství studentů, protože je zkouškové období a koleje jsou obsazeny výrazně méně.

Foto: Blanka Freiwilligová, Novinky

Oznámení na kolejích.

V rámci opatření na univerzitních kolejích kontinuálně dodávají do systému rozvodů teplé vody chemickou dezinfekci a průběžně také ve spolupráci s dodavatelem dezinfekce kontrolují stav a funkčnost všech dezinfekčních zařízení. Pracovníci kolejí také každý den kontrolují oběh teplé užitkové vody včetně teploty na vstupu a na výstupu. Voda je ohřátá na 65 stupňů, v nočních hodinách se teplota zvyšuje o pět stupňů. Vyšší teplota totiž bakterii nevyhovuje.

Univerzita poptala firmu, která by měla zrevidovat celý systém rozvodů teplé užitkové vody a najít ramena s nízkým odběrem vody a malou, případně nulovou cirkulací, ve kterých se může legionella množit.

„Tato ramena odpojíme. Na odpojená místa pak nainstalujeme průtokové ohřívače vody a bojlery, které centrální systém rozvodu vody nahradí. Kdy přesně k revizi dojde, zatím přesně ještě nevíme,“ doplnil Pirkl.

Kvůli bakterii mají studenti slevu na ubytování

Kvůli bakterii, a s ní spjatým omezením, mají studenti bydlící na postižených blocích slevu na kolejném a z poplatku se jim odečítá 40 korun za noc. Místo sto dvaceti tak platí osmdesát korun. Sleva potrvá do vyřešení problému.

Další odběry vzorků vody plánují na libereckých kolejích v pondělí 20. ledna, výsledky budou známé za deset dnů poté.

Bakterie legionelly je schopna při použití vody ke sprchování, konkrétně při vdechování kontaminovaného aerosolu teplé vody, vyvolat u osob se sníženou imunitou akutní onemocnění dýchacího ústrojí, například pontiackou horečku či legionelózu, která je těžší formou zápalu plic. Bakterie se objevují zejména ve sprchách, umyvadlech či dřezech, ale i na toaletách či u různých vodních prvků, jako jsou vířivky či fontánky.

Lidé šetří a málo ohřívají vodu, počty nakažených legionellou jsou rekordní

Domácí

Výběr článků

Načítám