Článek
"Plzeňská právnická fakulta dlouho tvrdí, že je paní Dvořáková podjatá, předjímá rozhodnutí a dopředu říká, co bude dělat," tvrdí studenti.
"Už od roku 2009 (kdy se na světlo dostaly aféry s rychlostudiem a opsanými pracemi, pozn. red.) postupuje proti fakultě zaujatě, předem avizovala své negativní hodnocení, a to za situace, kdy počet profesorů a docentů na fakultě je vyšší než na právech v Olomouci. Navíc určitě není apolitická, jak o sobě tvrdí," uvedli studenti.
Podle nich jsou trestní oznámení jedinou možností, jak se proti předsedkyni i komisi mohou bránit.
Šéfka komise není nestranná, tvrdí studenti
Komise 1. února navrhla ministerstvu školství (MŠMT) neprodloužit právům akreditaci. Škola by tak musela letos v červenci skončit. Důvodem bylo podle komise hlavně nedostatečné personální zajištění a minimální vědecká činnost.
Ministr školství ale 9. března fakultě magisterskou akreditaci prodloužil o čtyři roky do července 2016. [celá zpráva]
Komise se nehodlá s ministrovým rozhodnutím smířit
Trestní oznámení byla podána kvůli údajnému zneužití pravomoci úřední osoby a šíření poplašné zprávy. Právě u tohoto trestného činu si studenti i rodiče dělají naděje, že u státního zastupitelství uspějí. Zejména kvůli tomu, že předsedkyně komise tvrdila, že pokud soud zruší rozhodnutí ministerstva o prodloužení akreditace, tak budou diplomy studentů neplatné, což podle MŠMT ani právníků není pravda.
Akreditační komise naopak podala v pondělí nejvyššímu státnímu zástupci podnět k žalobě ve veřejném zájmu. Brání se tím proti prodloužení akreditace. Ministrovi školství podala podnět, aby přezkoumal své rozhodnutí, a na ministra podala trestní oznámení kvůli prodloužení akreditace magisterskému programu. Podle ní byl jeho postup nezákonný a v rozporu s dosavadní praxí a veřejným zájmem.
Stejně tak učinil i exministr školství a předseda Strany zelených Ondřej Liška a bývalý student školy Martin Marek, který před několika lety upozornil na skandál s rychlostudenty a opsanými závěrečnými pracemi.