Článek
V domku se studenti snažili pochopit Palachovo rozhodnutí a mohli se přitom zastavit přímo pod československou vlajkou, kterou byl mladý student filozofické fakulty po svém upálení přikryt. Některé z toho mrazilo.
Strohými, ale mnohdy působivými interiéry domku Palachových, který je nyní studentovým památníkem, prošli téměř jeho současní vrstevníci. Studenti mělnického gymnázia se mohli podívat i na symbolicky ztvárněný rodinný stůl Palachových, u kterého mladý idealista Jan sedával s rodiči a bratrem Jiřím.
Na mnohé ze studentů návštěva očividně zapůsobila. „Dodává mi to víru a sílu věřit v nějaké hodnoty. Věděl, že společnost je plná hlupáků, ale věřil, že pro pár dalších, kteří to pochopí, má tohle cenu a posune je to na další level,“ mínil student třetího ročníku Gymnázia Jana Palacha v Mělníku Petr Lehmann.
„Je to hodně zvláštní chodit místem, kde žil a bydlel. Určitě se musí za důležité věci bojovat, ale nevím, jestli takhle. Bylo mu jen o pár let víc než nám,“ přemítala studentka Julie. „Pod vlajkou se mi ani nechtělo zastavit, skoro bych se bála,“ dodávala jiná studentka.
Gymnazisté se odkazu Jana Palacha věnují. „Postupně se k tomu v průběhu všech čtyř ročníků vracíme. Když studenti chodí do školy pojmenované po Janu Palachovi, měli by ho určitě znát,“ řekla Novinkám třídní učitelka Hana Minaříková, která se chystá v příštím roce jet se studenty přímo na místo upálení Jana Palacha do Prahy.
Letos poprvé měl památník otevřeno i přímo v den výročí činu. Jinak je otvírací doba od pátku do neděle. „Od letoška už bude pravidlem, že v den výročí bude otevřeno také,“ potvrzovala průvodkyně Eva Urbanová.