Hlavní obsah

Stropnickému pomohli lidovci proti ČSSD protlačit šéfa tajné služby na generála

Právo, Oldřích Danda

Šéf Vojenského zpravodajství plukovník Jan Beroun má našlápnuto získat první generálskou hvězdu. Vláda návrh na jmenování odsouhlasila, ale jen v nejtěsnějším poměru devět ku šesti. Proti se postavili soc. demokraté. Teď už záleží na prezidentu Miloši Zemanovi, zda 28. října Berouna povýší.

Foto: Petr Horník, Právo

Ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun

Článek

Návrh na jmenování Berouna brigádním generálem spolu s dalšími pěti jmény přinesl ministr obrany Martin Stropnický (ANO) na jednání vlády v pondělí 18. září. A málem už potřetí se svým návrhem neuspěl. Stejně jako loni na podzim, kdy se o to pokoušel poprvé, se mu postavili na odpor soc. demokraté, kteří mají vůči Berounovi dlouholeté výhrady. Ale tentokrát Stropnickému pomohli lidovci.

V sedmnáctičlenné vládě musí pro návrh hlasovat nejméně devět ministrů. Proti Berounovi bylo šest ministrů ČSSD, pro bylo šest členů ANO a tři lidovečtí členové vlády.

Foto: Milan Malíček, Právo

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO)

Škodí mu i únos Čechů v Libanonu

Šéf KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek Právu řekl, že se nechal přesvědčit argumentem, že by tajné služby měli vést vojáci v generálských hodnostech. „Buď se mají odvolat, pokud to nejsou lidi na svém místě, nebo mají dostat příslušnou šarži, aby to fungovalo i v mezinárodním kontextu,“ dodal.

Do nejnižší generálské funkce byli jmenováni i dva Berounovi zástupci, plukovníci Milan Jakubů a Libor Jílek.

ČSSD nemá k Berounovi dlouhodobě důvěru. Nelíbí se jim, že Beroun nevystoupal na vrchol tajných vojenských služeb uvnitř Vojenského zpravodajství, ale přišel zvenčí. To se v tajných službách dlouho nestalo.

Beroun dřív pracoval pro policii, pro civilní rozvědku – Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) – a také jako šéf soukromé bezpečnostní společnosti Pinkerton. „Nejsme si jisti, zda si tímto nestandardním způsobem dosazení ministr Berouna nezavázal k přílišné loajalitě,“ řekl Právu vysoce postavený člen ČSSD.

Ministři ČSSD přičítají Berounovi k tíži také aféru kolem pěti Čechů v Libanonu, protože mezi unesenými byl i příslušník armádní tajné služby Martin Psík. Česko nakonec unesené vyměnilo na začátku roku 2016 za údajného pracovníka libanonských tajných služeb Alího Fajáda, což potvrdil i Stropnický. Beroun čelil kritice, že Psíka do Libanonu vyslal, ale neodhadl, že jde do pasti.

Stropnický řekl k rozhodnutí vlády, že je známo, že k povýšení Berouna má výhrady hlavně ministerstvo vnitra a civilní rozvědka. „Bylo tam určité napětí mezi těmi službami, ministerstvo vnitra k tomu mělo výhrady, to není žádné tajemství. Jsem rád, že konečně to na asi třetí pokus vyšlo,“ řekl ČTK.

Ostatní bez výhrad

S ostatními návrhy na jmenování uspěl Stropnický bez výhrad. Brigádním generálem se má stát šéf Vojenské policie Pavel Kříž. Ten měl od loňska hodnost pouze propůjčenou, protože nesplňoval podmínku dvou let v hodnosti plukovníka. Kříže totiž Stropnický prosadil v roce 2015 jako podplukovníka do

Výběr článků

Načítám