Článek
„Tragédie na pražské filozofické fakultě se školy přímo dotkla. Jednomu z našich bývalých učitelů tam postřelili vnučku. Dozvěděl se to zrovna v době, kdy byl na předvánoční návštěvě školy, kde učil, během vánoční besídky pro zaměstnance. Nebyla to zrovna dobrá situace. Zranění naštěstí nebyla fatální,“ řekl Novinkám ředitel ČLA Miloš Pochobradský.
Loveckou pušku nebo sportovní pistoli, legálně na trutnovské lesárně vlastní pomalu každý student. Škola v rámci běžné výuky budoucích lesníků zajišťuje přípravu a následné zkoušky nutné k získání zbrojního průkazu. Vlastnit zbrojní osvědčení a následně tomu odpovídající zbraň mohou ve škole získat už patnáctiletí sportovní střelci registrovaní v některé ze sportovních organizací. O rok starším studentům škola umožňuje si udělat zkoušky nutné pro zbraně používané pro lovecké účely.
Škola z důvodu speciálního učebního zaměření plná střelných zbraní od sportovních pistolí po kulovnice nenechala po čtvrtečních tragických událostech v Praze v klidu řadu rodičů studentů z celé republiky. „Někteří rodiče se už ptali na zabezpečení zbraní a střeliva v areálu školy. Očekáváme v souvislosti s pražskými událostmi lavinu dotazů také od zřizovatele školy a dalších k tomu kompetentních institucí,“ předjímá zástupce ředitele ČLA Petr Kejklíček.
Zbrojní arzenál pod kontrolou
Uložení zbraní a nábojů na ČLS pravidelně spolu s kantory kontroluje policie. „Policisté opakovaně prověřují i práci zbrojířů, což jsou zaměstnanci školy se zbrojním průkazem skupiny D, kteří jsou odpovědní za uložení zbraní,“ přiblížil Pochobradský.
Potvrzeno. V Klánovickém lese se střílelo ze zbraně střelce z Prahy
Zbraně používané při výuce lesnických oborů mají studenti mimo vyučování, honů a působnosti v lesní stráži uzamčené v zabezpečením trezoru v objektu školy nebo internátu. „Zbraně a střelivo vydává služba, která o tom vede záznamy. Myslím, že víc pro bezpečnost nakládání se zbraněmi, k čemuž studenty důsledně vedeme, už udělat ani nemůžeme. Přesto můžeme očekávat přísnější kontroly,“ míní Pochobradský, jenž se problematice sportovních a loveckých zbraní věnuje celý profesní život. „Zbraňovou legislativu máme jednu z nejpřísnějších, ne-li nepřísnějších na světě. Do čtvrtka jsme se domnívali, že je absolutně bezpečná. Změnit to může v současnosti novelizovaný zákon o zbraních a střelivu,“ podotkl Pochobradský.
Univerzity vyjadřují soustrast
Soustrast pozůstalým po masakru na pražské filozofické fakultě a soucit se zraněnými vyjádřily obě univerzity ve východních Čechách, v Hradci Králové a Pardubicích. „Vedení Univerzity Hradec Králové je aktuálně ve spojení s bezpečnostními složkami a konzultuje stávající situaci. S ohledem na zatím dostupné informace v souvislosti s činem v Praze v tuto chvíli není důvod pro přijetí žádného mimořádného opatření ve smyslu omezení provozu univerzitních budov,“ napsal rektor královéhradecké univerzity Kamil Kuča.
Doposud žádná mimořádná bezpečností opatření nepřijala ani Univerzita Pardubice. „Výuku jsme neomezili. Máme tady ale zvýšený dohled policistů a univerzitní stráže zajišťované bezpečnostní agenturou. Jaká další opatření přijmeme, budeme vědět po páteční mimořádné konferenci rektorů,“ popsala mluvčí pardubické univerzity Lenka Čermáková. „Zřídili jsme pietní místo u pamětního kamene univerzity, kde probíhají oslavy 17. listopadu,“ dodala.
Policie v Královéhradeckém a Pardubickém kraji zostřila preventivní dohled nad tzv. strategickými cíli, mj. školskými objekty. „Záleží na tom, jak situaci v každém z okresů vyhodnotí tamní policejní ředitelství. Kapacitně jsme si s tím poradili,“ konstatovala mluvčí pardubické krajské policie Markéta Janovská.