Článek
Prvotní informaci o odmítání přebírání zemřelých nechtěla mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková s ohledem na páteční tiskovou konferenci příliš rozšiřovat. Uvedla pouze, že záchranáři měli s nemocnicí ústní dohodu o přebírání těl. Nynější problémy se dle Janečkové týkají pouze Mělnicka a Příbramska.
Odlišný pohled na celou kauzu má primář oddělení soudního lékařství FN Na Bulovce Michal Beran. Podle něj není z kapacitních a personálních důvodů možné i nadále brát těla z celého Středočeského kraje. Beran připomněl, že v Praze jsou čtyři oddělení soudního lékařství, zatímco Středočeský kraj jako jeden z mála tuto instituci nemá.
Podle jeho slov má Bulovka za povinnost pitvat zemřelé z Prahy 5, 6, 7, a 9 a nebožtíky ze středních Čech odbavuje proto, že nabídla část svých volných kapacit. Beran uvedl, že zatímco na jeho oddělení se ročně uskuteční kolem 1600 pitev, z nichž polovinu tvoří těla ze středních Čech, ostatní pražské prosektury mají ročně mezi 300 a 1100 případy.
Nemůžeme překračovat kapacitu
Nemocnice prý proto záchranářům před koncem loňské roku oznámila, že od letoška bude přebírat pouze těla z okresů Mělník, Nymburk, Praha-západ a Praha-východ. O pitvy z osmi zbývajících okresů se podle něj mají podělit ostatní pražská soudní lékařství, která se nacházejí ve FN Královské Vinohrady, VFN na Karlově náměstí a Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích. Ústní dohoda, na níž se odkazovala mluvčí záchranářů se prý beztak každý rok obnovovala a měnila.
"Chci aby to tady mělo úroveň," stojí si za svým primář Beran s tím, že nemůže připustit překračování kapacity oddělení. Navíc prý v posledních letech přibylo i zemřelých v pražských obvodech, které je Bulovka povinována pitvat.
Situaci by prý mohl vyřešit vznik oddělení soudního lékařství ve středních Čechách nebo rozšíření kapacit některé z pražských prosektur. Bulovka prý před několika lety tuto možnost dokonce kraji nabídla.