Článek
Návrh po více než tříhodinové debatě podpořili jak koaliční zastupitelé, tak i opoziční z řad ČSSD. Proti němu nebyli ani komunisté, kteří se však hlasování zdrželi.
"Vinu za stávající chaotický stav nese krajská reprezentace s v čele s hejtmanem Petrem Bendlem (ODS). Při hlasování jsme ale podpořili pojistku pro daná zdravotní zařízení, kdyby VZP nebyla schopná příslušné platby uhradit," řekl Právu šéf středočeské sociální demokracie Richard Dolejš. "Jsem přesvědčen, že celá záležitost se brzy vyřeší. Občané nemusí mít obavy. Mrzí mě ale, že se stali rukojmími politických hrátek," pokračoval. Podporu půjčky sociální demokracií vysvětlil tím, že nechtějí prohlubovat krizi.
Smlouvu nemají čtyři nemocnice
Čtyři nemocnice bez smluv s VZP - kolínská, benešovská, kladenská a mladoboleslavská - si o peníze uvolněné zastupitelstvem mohou již požádat. Mimořádnou půjčku musí vrátit poté, co dostanou úhrady za provedenou neakutní zdravotní péči od VZP, nejpozději však do konce letošního roku. Peníze vezme kraj z fondu investic. Zastupitelé nepodpořili návrh opozice, aby suma šla z daňových rezerv.
Zpětné proplacení za neakutní péči o pojištěnce VZP za období přislíbili kraji premiér Jiří Paroubek (ČSSD) a ministr zdravotnictví David Rath. Právě ministr zdravotnictví vyčítá Bendlovi, že vloni v létě v rozporu se zákony převedl některé středočeské nemocnice na akciové společnosti, a tím krizi vyvolal. Hejtman to odmítá.
Kolínská, benešovská, kladenská a mladoboleslavská nemocnice nyní ošetřují pacienty VZP z plateb, které obdržely za uplynulé měsíce. Krize ve financování by podle kraje nastala na přelomu února a března. Výběrová řízení na poskytovatele péče ve středních Čechách vypsaná ministerstvem zdravotnictví už běží, skončí v polovině února. Je tedy možné, že zdravotní zařízení nebudou schválenou mimořádnou půjčku potřebovat.