Hlavní obsah

Středočeský kraj preventivně postavil šéfa silničářů Lichtnegera mimo službu

Vedení Středočeského kraje v pátek preventivně postavilo ředitele středočeských silničářů Jana Lichtnegera mimo výkon funkce. Reagovalo tak na zprávy médií, které ho zmiňovaly v souvislosti s kauzou dnes již bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN). ČTK o tom informoval mluvčí hejtmanství David Šíma.

Foto: Michaela Říhová, ČTK

Středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN)

Článek

Podle něj jde o krok učiněný v předběžné opatrnosti, a to do zasedání dozorčí rady silničářů a do zjištění oficiálních informací k policejnímu vyšetřování.

V sídle silničářů v Říčanech u Prahy ve středu zasahovali kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Policie už dříve obvinila několik pracovníků kvůli zakázkám. S jakými případy souvisel středeční zásah, není jasné. Některá média ho dávala do souvislosti se zatýkáním na pražském magistrátu kvůli hospodaření dopravního podniku. Cestáři to ale odmítli.

Dnes ráno se podle Šímy setkali krajští radní a předseda a místopředseda dozorčí rady silničářů na jednání s Lichtnegerem kvůli podání vysvětlení k zásahu. Policie Lichtnegerovi dosud nesdělila žádné obvinění a nebyl v kauze vyslýchán. Žádné další oficiální informace nemá vedení kraje k dispozici.

Rada kraje se do získání oficiálních informací a do zasedání dozorčí rady cestářů rozhodla využít paragrafu 208 zákoníku práce a kvůli překážkám v práci na straně zaměstnavatele postavit ředitele mimo výkon funkce. „Na příští týden bude svoláno zasedání dozorčí rady Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje, aby doporučila radě kraje další postup," uvedl krajský radní pro silniční dopravu Karel Bendl (ODS).

Pecková: Chceme od policie informace

Hejtmanka Petra Pecková (STAN) si od policie a dozorujícího státního zástupce vyžádá oficiální informace k Lichtnegerově roli v celé kauze.

„Chtěli bychom činit preventivní kroky, ale v současné době jako politické vedení kraje nemáme žádné jiné informace než z médií. Ředitel Lichtneger nám nemůže ani cokoliv k případu říct, nemůže nám ukázat ani povolení k prohlídce, protože podepsal policii mlčenlivost," uvedla Pecková.

Vedení kraje se podle ní dostává do situace, kdy má informace jen z médií, kde jsou podle Peckové zveřejňovány nelegálně získané informace z živého vyšetřování.

„Média disponují vyšetřovacím spisem kauzy 'Hlubuček', disponují nahrávkami, prý i videozáznamy, zatímco my nic z tohoto nemáme a nemůžeme získat. Proto oslovím příslušné orgány, aby mi takové informace také poskytly, a my se mohli odpovědně rozhodovat. Postavení ředitele dočasně mimo službu z důvodu předběžné opatrnosti nás totiž z hlediska zákoníku práce staví do nestandardní situace," dodala hejtmanka.

Vedení středočeských cestářů ve čtvrtek uvedlo, že Lichtneger nebyl obviněn v kauze Hlubuček ani v jiném případu, stejně tak nikdo další z krajské správy a údržby silnic. V prohlášení pro média napsalo, že Lichtneger není nijak napojen na stíhanou skupinu lidí, pražský dopravní podnik a další organizace.

Do čela středočeských cestářů nastoupil Lichtneger loni, nahradil Zdeňka Dvořáka, kterého krajští radní v prosinci 2020 odvolali. Středočeští silničáři v minulosti čelili kritice kvůli hospodaření, policie v souvislosti s jejich zakázkami stíhá osm lidí. Seznam Zprávy už dříve uvedly, že mezi nimi je Dvořák a kladenský podnikatel Otto Zach.

Výběr článků

Načítám