Hlavní obsah

Strážníci na Tachovsku se vzbouřili: Velitel má chování řeznického psa a šikanuje nás

5:36
5:36

Poslechněte si tento článek

Stříbro

Nadávky, hrubé chování, zesměšňování i ponižování zažívají podle Ladislava Pelanta a Tomáše Jakubce strážníci od velitele služebny ve Stříbře na Tachovsku. Sami u tamější městské policie pracují a situaci hodnotí jako neúnosnou. „Je to jasná šikana,“ shodují se muži, kteří se rozhodli promluvit veřejně. Novinky získaly svědectví dalších tří zaměstnanců, jednoho současného a dvou bývalých, kteří jejich slova potvrzují.

Starosta Stříbra při jednání zastupitelstva utnul strážníka, který si chtěl stěžovat na chování velitele služebnyVideo: Klára Mrázová, Novinky

Článek

Pelant hovoří o tom, že strážníci jsou v neustálém strachu a napětí. „Velitel je sprosťák a zametá s námi jako s hadrem. Nikdy nevíte, jak zareaguje. Řekl mi třeba, že nebudu do konce roku jezdit, protože nejsou peníze na benzin. Pak na mě ale slovně zaútočil, že financí je dost, co to melu za pí*oviny,“ vypráví.

Uvádí, že jeho nadřízený Vítězslav Bednář se dlouhodobě chová jako řeznický pes, také je agresivní, povýšený a rozdává úkoly, které nesouvisejí s jejich pracovní náplní. „Například nám volá, ať okamžitě přijedeme na služebnu, protože potřebuje vyzvednout sportku,“ zmiňuje Pelant.

Podle něj velitel ponižuje druhé a stejné postupy praktikuje i jeho syn, který rovněž u městské policie pracuje. „Mladý říká ženám, že jsou to ku*dy, ať vypadnou. Jeho táta zas nadává jinak,“ nastiňuje.

Seniorka kradla v obchodě v Hradci. Když řekla, že z hladu, složili se jí zaměstnanci se strážníky na pokutu i na jídlo

Krimi

Obdobně situaci vidí Tomáš Jakubec. „Vedoucí se v lidech snaží vyvolat strach a napětí. Kolegyním podrývá sebevědomí, naráží na jejich vzhled. Dochází k šikaně, respektive k bossingu,“ je přesvědčen Jakubec. Tvrdí, že diskuze je téměř nemožná.

S tím souhlasí i další strážník. Kvůli obavě z postihu si nepřál zveřejnit své jméno, nicméně redakce jeho totožnost zná. Tým tvoří pouze deset lidí, vedoucím je právě Bednář. „Velitel je náladový, vznětlivý, mlátí do stolu, křičí. Když má špatnou náladu, stačí hrozně málo a hned je oheň na střeše,“ líčí městský policista.

Doplňuje, že šéf se na některé zaměstnance zvlášť zaměřil. „Jednomu kolegovi se vysmíval, že se občas zakoktává,“ popisuje muž. Bednář pak údajně doporučil podřízenému s vadou řeči, ať se postaví před zrcadlo a naučí se nejdřív mluvit. „Nakonec od nás kolega odešel. V tomhle se nedělá nikomu dobře. Snad všichni to vidí, ale mají strach se ozvat,“ sděluje.

Nejste odsud, tak do toho nemluvte! Starosta debatu utnul

Podle Pelanta a Jakubce vytvořili velitel a jeho syn na služebně monopol, kde pevně vládnou. „Dochází dokonce k rozkrádání městského majetku,“ poukazují. Stav už zhodnotili jako neudržitelný, a tak se rozhodli jednat. Nejdřív kontaktovali tajemníka Radka Strankmüllera, poté i starostu Martina Záhoře (ANO). „Ten bohužel nic neřešil. Naopak upozornil Bednáře na chyby, o kterých jsme se bavili. To je prostě neskutečné,“ zlobí se. Dodává, že proto ztratili důvěru.

Tento týden chtěl Pelant vystoupit na zastupitelstvu, ale Záhoř ho utnul. Svůj krok zdůvodnil tím, že městský policista není občanem Stříbra a ani zde nevlastní nemovitost, takže ze zákona nemá nárok promluvit. Zároveň starosta zdůraznil, že se jedná o interní záležitost, kterou by neměl probírat na veřejnosti.

„Jsem z toho zklamaný. O mě nejde, já stejně v práci nezůstanu. Ale chtěl jsem vydobýt lepší podmínky pro ostatní,“ vysvětluje Pelant.

Případ řeší policie

Domnívá se, že na městě nemá žádné dovolání. Obrátil se proto na státní policii, což potvrdila její mluvčí Barbora Šmaterová. „Strážník podal oznámení na svého nadřízeného. Jelikož je případ v počátečním stádiu, nemůžeme k němu sdělovat bližší informace,“ konstatuje.

Vítězslav Bednář a jeho syn Dominik nechtěli záležitost vůbec komentovat. Záhoř ubezpečuje, že celou věc intenzivně prověřuje. „Do současné doby jsme neobdrželi ani jednu stížnost na velitele,“ podotýká. První výtku údajně dostali teprve teď, a to pouze ústní formou. „Navíc slovo šikana při schůzce ani jednou nepadlo,“ hájí se starosta.

Podle zjištění Novinek už ale v minulosti bývalí strážníci o nevhodném chování ze strany velitele služebny hovořili, konkrétně s tajemníkem. „S nikým jsem nemluvil,“ namítá Strankmüller.

Informaci však redakci dosvědčili dva někdejší zaměstnanci, kteří o oznámení tehdy věděli. Ani oni si nepřáli uvést svá jména, protože se obávají msty. „Je to pořád stejné. Dlouhodobá šikana spolu s rozkrádáním městského majetku. Kdo držel hubu a krok, neměl problém,“ shrnuje muž. Podle něj také fungovalo zvýhodňování známých. „Když třeba někdo špatně zaparkoval a znal se s Bednářem, tak mu zavolal a pak díky tomu dostal nižší pokutu,“ vypovídá.

Shodnou zkušenost má i další bývalý strážník. „Velitel se choval jako hovado. Měl slovník dlaždiče a každého urážel. Bohužel nebylo kam se dovolat. On má oporu u starosty, a to se nikdy nezmění,“ zalituje.

Stříbru na Tachovsku, kde pětinu obyvatel tvoří cizinci, scházejí policisté

Plzeňský kraj

Výběr článků

Načítám