Článek
„Mohu potvrdit, že na konci května končím ve funkci náměstka na ministerstvu obrany. Své další kroky nebudu zatím komentovat,“ potvrdil svůj konec na obraně Havránek. Z vedení obranného resortu odejde k 31. květnu.
Podle informací redakce z diplomatických kruhů má Havránek zamířit na zastupitelský úřad do amerického Washingtonu. Z resortu zahraničí zaznívají kladné ohlasy na tento „přestup“ i vzhledem k Havránkovým nemalým zkušenostem z oblasti diplomacie. V minulosti například působil jako politický poradce v kabinetu generálního tajemníka NATO, řídil odbor zahraničních pracovišť ministerstva obrany nebo vedl poradce na stálé misi ČR při Severoatlantické alianci.
Pozici náměstka pro řízení sekce obranné politiky a strategie, kterou lze považovat za jednu z nejdůležitějších a nejprestižnějších ve struktuře ministerstva obrany, zastával od roku 2020, kdy zvítězil ve výběrovém řízení. Úkolem sekce je budování obranné politiky státu, ale také určování závazků vůči NATO a v souvislosti s tím kontrolování, zda těmto závazkům odpovídají i finance vyčleněné v rámci rozpočtové kapitoly ministerstva. Tvoří se zde také víceleté akviziční plány, tedy co a kdy by se mělo nakoupit za účelem dosažení lepší bojeschopnosti české armády a její modernizace.
Nabídka zbraní z Německa budí rozpaky. Jde i o velmi starou techniku
Před Havránkovým nástupem bylo místo po vyslání tehdejšího šéfa sekce Jakuba Landovského jakožto nového velvyslance při NATO do Bruselu déle než rok neobsazené. K tomuto „bezvládí“ zřejmě přispělo i to, že jde fakticky o funkci na dobu určitou.
Nástupce má vzejít z výběrového řízení
Landovský je totiž po dobu svého mandátu u NATO na tzv. „překážce“ a čerpá neplacené služební volno. Po skončení na pozici velvyslance se podle služebního zákona může vrátit na své původní místo, tedy post zmíněného náměstka.
Čeští diplomaté se vrátili na ambasádu v Kyjevě
I proto se zřejmě spekulovalo o tom, zda se do vedení ministerstva obrany z Bruselu nevrátí. Podle Landovského však zatím jde o předčasnou debatu.
„Otázka, kam bych měl jít po skončení své mise v NATO, je velmi předčasná. Vedoucí zastupitelských misí jmenuje a odvolává prezident na návrh vlády. Dříve, než bude jasné, kdo a kdy mne nahradí, je předčasné komentovat mé případné další působení. V současné době řeším summit NATO v Madridu, zkuste to znovu za rok,“ odmítl nynější spekulace Landovský.
Lipavský: Česko vstup Finska a Švédska do NATO plně podporuje
Novinky se proto obrátily také na ministryni obrany Janu Černochovou (ODS) s dotazy, zda hodlá požádat o uvolnění Landovského z pozice velvyslance, aby se mohl ujmout opět řízení významné sekce, nebo plánuje vypsat výběrové řízení.
„Sekci bude řídit pověřený zaměstnanec do doby, než bude jmenován náměstek, který vzejde z výběrového řízení, jak předepisuje zákon,“ reagoval Jakub Fajnor z tiskového oddělení resortu obrany.