Článek
"Občané ČR patřící k romské národnostní menšině permanentně čelí vzrůstající xenofobii a zvyšujícímu se počtu protiromských demonstrací. Bezpečnost romských rodin je konfrontována s projevy hysterické nenávisti podstatné části majoritní společnosti a v poslední době bývají romské rodiny zastrašovány v přímé blízkosti svých domovů," řekl Tišer.
Na likvidaci vepřína nejsou peníze
I v neděli požadovali shromáždění účastníci odstranění vepřína, který byl v 70. letech postaven v místě tábora. "Na likvidaci prasečáku nejsou v době ekonomické krize peníze. Do oficiálních jednání s námi nikdo nechce jít. Majitelé velkovýkrmny zneužívají medializace a mezinárodního tlaku k tomu, aby na tom vytřískali co nejvíce peněz," řekl místopředseda SRP a předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu v ČR Čeněk Růžička.
Ředitel společnosti AGPI Písek Jan Čech v neděli řekl, že s nimi v posledních letech nikdo o likvidaci vepřína nejednal. Poslední jednání se podle něj uskutečnila s někdejší ministryní odpovědnou za problematiku menšin Džamilou Stehlíkovou (SZ), jež byla ve funkci v letech 2007 až 2009. "Ani tehdy nepadla žádná suma," uvedl Čech. Odmítl spekulovat, za kolik by byl podnik ochoten vepřín zbourat a postavit nový. Podle Hospodářských novin se suma vyšplhala ze 70 miliónů na miliardu.
Pietní místo v Letech bylo zpřístupněno v roce 2010. Vznikl tu přírodní amfiteátr a tři dřevěné ubikace. V jedné z nich je stálá expozice přibližující život Romů v táboře. Zrušení vepřína řadil ke svým prioritám bývalý zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb. Vláda v roce 2009 rozhodla, že vepřín na svém místě zůstane.
Zakořeněná diskriminace
Tábor v Letech byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Stejné zařízení existovalo v Hodoníně u Kunštátu. V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné. Do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 bylo převezeno do Osvětimi. Podle odhadů nacisté za války zavraždili 90 procent českých Romů.
V evropské populaci je prý hluboce zakořeněná diskriminace Romů a násilí na nich, mezi zeměmi nejsou velké rozdíly. Napětí roste i v souvislosti s hospodářskou krizí, kdy mezi lidmi klesá tolerance, uvedli nedávno zástupci Evropské asociace na obranu lidských práv v Brně. Podle Českého helsinského výboru v Česku roste averze většinové populace vůči Romům. Potvrdily to poslední průzkumy veřejného mínění. Romové nejsou sympatičtí 78 procentům obyvatel nad 15 let.