Článek
Jedním ze svolavatelů akce je iniciativa Ne základnám. Mezi demonstrujícími jsou také studenti, představitelé odborových organizací nebo členové Ligy starostů proti radaru. Objevil se také místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Demonstranti vyjadřovali nespokojenost se stavem demokracie v Česku i politikou současné vládní koalice. Požadovali referendum o umístění radaru v ČR.
Proti radaru, proti vládě
Na Václavském náměstí trval program přes hodinu. Mezi řečníky vystoupili starostové i umělci. Demonstrující za zvuků bubnů skandovali slova jako referendum a požadovali také demisi vlády. V čele průvodu šli lidé s velkým transparentem "Referendum = demokracie".
Před průvodem šli pořádkoví policisté, kteří dohlíželi na klidný průběh demonstrace.
Před 18. hodinou se vydal průvod s transparenty a píšťalkami na Národní třídu, kde protestující uctili památku studentů z listopadu 1989. Odtud pokračovali přes Vltavu až ke Strakově akademii. U sídla Úřadu vlády akce vyvrcholila. Po 19. hodině se protestující začali rozcházet.
:. Před budovou Úřadu vlády demonstrace skončila. Foto PRÁVO/Lukáš Táborský
Starosta Trokavce: peníze nás nezlomí, radar nechceme
Mezi prvními na Václavském náměstí vystoupil starosta brdské obce Trokavec Jan Neoral (nez.). Prohlásil, že peníze od vlády obyvatele obcí na Brdsku nezlomí a že souhlas k vybudování radaru nikdy nedají. Zaútočil na vládu, premiér Topolánek podle něj lidem lže.
Kritizoval také stav demokracie v ČR i chystanou reformu veřejných financí a zavádění poplatků u lékaře. Dav mu odpovídal nadšeným skandováním: "Hanba jim!".
:. Odpůrci radarové základny v Česku protestující na Václavském náměstí. Foto: PRÁVO/Milan Malíček
Promluvil také šéf odborů Milan Štěch a mluvčí iniciativy Ne základnám Ivona Novomestská.
Přítomní drželi transparenty s nápisy jako "Největší byznys je válka", "Františkovy Lázně proti radaru", "Žádné rakety nejsou mírové" či "Trokavec a 70 procent lidí z ČR chce žít bez radaru".
Demonstranti chtějí referendum
Odpůrci radaru vládu kritizují za to, že nechce o umístění radaru vypsat referendum. Podle nich tak ignoruje většinou odmítavé stanovisko obyvatel Česka. Demonstraci podporují také někteří studenti, členové Ligy starostů proti radaru, školské odbory nebo policejní odborová organizace Unie bezpečnostních složek.
Nesouhlas s hlavní myšlenkou demonstrace již dříve vyjádřili někteří studentští vůdci z roku 1989. Domnívají se, že demokracie v Česku není kvůli radaru ohrožena. Například podle ředitele společnosti Člověk v tísni Šimona Pánka demonstrace pouze zneužívá datum 17. listopadu.
Bojkotujte americké výrobky, zanělo na demonstraci
Na demonstraci vystoupili i další řečníci z celých Čech. Zazněla i výzva, aby lidé posílali peníze, které půjdou na informační kampaň Ne základnám. Také byli lidé vyzváni, aby bojkotovali americké výrobky a banky.