Článek
Chloroformem omámeného Honzátka podřízl na stanici SNB Ctirad Mašín, když si skupina chtěla opatřit zbraně. Při středeční akci se k domu, v němž je nyní obchod s elektrospotřebiči, vrátila pamětní deska s textem o "zákeřném Honzátkově zavraždění teroristy".
Nedávno zesnulý Ctirad Mašín a jeho bratr Josef dostali před časem od vlády vojenské vyznamenání Zlatá lípa, což v projevu zkritizoval místopředseda KSČM Stanislav Grospič. Vláda se podle něho neštítí glorifikovat vraždu a vydávat ji za hrdinský čin.
Odpor proti režimu byl legitimní
Premiér Petr Nečas (ODS) zdůvodňoval před několika dny udělení vyznamenání citací ze zákona o protiprávnosti komunistického režimu. [celá zpráva]
Norma říká,že režim byl zločinný a odpor občanů proti němu byl legitimní, spravedlivý, morálně oprávněný a je hodný úcty.
Vedle komunistů dorazil i Huml
Mezi účastníky dnešní piety byli i poslankyně KSČM Marta Semelová a nezařazený poslanec Stanislav Huml. "Glorifikovat a oslavovat trestný čin je velmi nemravné," řekl v projevu.
Členové odbojové skupiny bratrů Mašínů zabili v tehdejším Československu tři lidi. Několik dalších obětí mezi německými policisty si vyžádal v roce 1953 jejich útěk do západního Berlína.
Skupina měla šest členů. Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák, který se však jejich dobrodružné cesty osobně nezúčastnil, byli zatčeni a popraveni. Ctiradu Mašínovi, Josefu Mašínovi a loni zesnulému Milanu Paumerovi se podařilo probít. Paumer se po roce 1989 vrátil do vlasti; Mašínové návrat odmítli.
Členy skupiny nevyznamenal prezident Václav Klaus ani jeho předchůdce Václav Havel. Mašínové a Paumer však získali plaketu předsedy vlády od bývalého premiéra Mirka Topolánka (ODS).