Článek
Přes přísná bezpečností opatření c. a k. vojska ale oba dva o hodinu později klesli pod kulkou vraha Gavrilo Principa, který je zastřelil u Špilberku. Tak vypadala část oslav, které připomenuly 100 let od atentátu na následníka trůnu v Sarajevu, který zavdal záminku k vypuknutí První světová války.
Oslavy začaly v Brně armádními manévry v Pisárkách, kterých se účastnilo několik desítek vojáků. Ti předvedli přihlížejícím i několik bitevních ukázek. Příchozí přitom mohli ochutnat dobroty z polní kuchyně, nechat se vyfotografovat od dobového fotografa, střelit si na terč nebo se zaposlouchat do zvuků flašinetu.
Mnoho lidí přišlo v dobovém oblečení
Manévrům přihlíželo i mnoho lidí v dobovém oblečení, pánové tak zvolili elegantní košile a kravaty, dámy se v horku schovávaly pod malými slunečníky. „Jsme tou dobou fascinovaní, líbí se nám život c. a k. monarchie. Byl takový v klidu, lidi byli slušnější. Vím, že hodně lidí říká, že je to zidealizované, ale ta doba byla přeci jen o něčem jiném. Jak je nějaká příležitost, oblečeme si tehdejší šaty a vyrazíme, někdy je to i dvakrát do měsíce,“ řekl Právu Martin Jilich, který svou vášeň sdílí i se svou ženou a malou dcerkou.
Dobové oblečení si Jilichovi musí mnohdy nechat šít i na míru, inspiraci hledají hlavně na internetu. „Díváme se, sháníme, co se dá, něco jsme si museli nechat i speciálně ušít. Máme to jako takový odpočinek od dnešní doby,“ usmál se Jilich.
Na nádraží přijel parní vlak
Po manévrech se vojáci i civilisté přesunuli na nádraží, kde vítali následníka trůnu za účasti stovek Brňanů. „Přišla jsem, protože se mi líbí ta doba a hlavně oblečení. Tehdejší ženy byly opravdu elegantní,“ přiznala se smíchem šestadvacetiletá Adéla, která netrpělivě očekávala parní vlak. Následník se po příjezdu krátce pozdravil s místními a vyrazil automobilem na Špilberk. Tam už ho dostihly kulky atentátníka.