Článek
„Americký Kongres požaduje více než jen tři zmiňované testy Požaduje zprávu od oddělení pro testování a hodnocení nových zbraní na ministerstvu obrany, kde jsem dříve byl, že proponovaný systém bude mít vysokou efektivitu operačního nasazení,“ uvedl pro Novinky Coyle a dodal: „A ta musí být demonstrována na operačně realistických letových testech, což je velmi obtížné udělat. Takže to nejsou jen ty tři testy, ono to nemusí být ani třicet testů. Dokud se nepodaří prokázat vysokou efektivitu v operačních podmínkách, nebudou uvolněny peníze na základnu v České republice a v Polsku.“
Coyle při té příležitosti zmínil i slova generála Henryho Oberinga z Úřadu pro protiraketovou obranu: „Generál Obering řekl tisku i Kongresu, že rozmístění nebude provedeno před rokem 2013 a první testy nemohou být dokončeny před rokem 2010, takže o tom stejně dál bude rozhodovat příští americký prezident.“
Coyle v této souvislosti upozorňuje, že podpis smlouvy nezaručuje brzké rozmístění střel: „Bylo by pro Polsko i Českou republiku logické nemrhat časem a penězi a počkat na výsledky testů.“
Podle něj je systém zatím nefunkční: „Idea a koncept možná oslovují české občany, ale systém, který je navrhovaný pro Polsko a Českou republiku, nemá žádnou prokazatelnou efektivitu pro ochranu Evropy ve skutečných operačních podmínkách. To nejlepší, co systém umí, je zasáhnout jednu střelu bez klamných hlavic, které by ho zmátly. Írán by musel být tak pošetilý, že by vypálil jen jednu střelu a čekal, co se stane. Jenže Írán může odpálit dvě nebo tři střely, takže to prostě nefunguje.“
Radar může být využíván jako přehledový a sledovat Rusko
Coyle v rozhovoru pro Novinky ale upozornil i na další sporné aspekty celého systému. Především popírá obvyklé tvrzení, které mnohokrát opakoval český vicepremiér Alexandr Vondra, že radar XBR je určen jen pro navádění antiraket, ale nemůže sledovat dění v Rusku. „Co vzbuzuje větší obavy Ruska než antirakety, které Rusko může snadno přečíslit, je radar. Ve chvíli, kdy by byl radar vylepšen tak, jak se plánuje, mohl by vidět i rakety z Íránu, což zatím neumí, mohl by vidět i rakety mířící z Ruska na USA.“
Coyle dodává, že Češi možná nemají Rusy rádi, podotýká ale, že vidět, co se děje v Rusku „nepomůže České republice, ale USA“.
Podle něj navíc radar nezvyšuje bezpečnost ani v případě případného íránského útoku. „Jestliže věříte, že Írán je tak bláznivý, že zaútočí na Evropu, tak prvním terčem bude radar u Prahy, aby ho oslepili. Češi jsou odvážní, ale nevím, proč by se měli ohrozit pro nic za nic.“
Írán Evropu neohrožuje
Coyle zpochybňuje i nebezpečí útoku Teheránu na Evropu: "Nevím proč by Írán útočil na Evropu. Co by mu to přineslo dobrého? Takový střet by nemohl vyhrát, navíc Evropa není nepřítelem Íránu a Írán není nepřítelem Evropy. Neshledávám to proto jako uvěřitelnou hrozbou. Stejné je to se Severní Koreou. Jak jsme viděli v posledních dnech, Severní Korea po dohodách s americkým vyjednavačem Chistopherem Hillem ničí svá jaderná zařízení, naposled zničili chladící věž.“