Článek
Celé stěhování, které obrana plánuje už skoro deset let, provázejí kontroverze. Minulý rok ministryně obrany Jana Černochová (ODS) potupně ukončila vyjednávání s majitelem Tokova, společností CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka, kvůli kritice, že chystaný pronájem za 66 milionů korun ročně je předražený.
Ministryně proto nechala vypsat výběrové řízení. Ale do soutěže se přihlásili jen dva zájemci a nabídku nakonec podal pouze vlastník Tokova.
„Důvodem, proč se přihlásil pouze jeden zájemce, je pravděpodobně ten, že jiná takto rozsáhlá budova v Praze není, a my jsme navíc chtěli kvůli zabezpečení budovu s jedním vchodem nebo areál budov,“ řekla Novinkám ředitelka majetkové sekce ministerstva obrany Marta Kopecká.
S firmou Marrisa West, která budovu spravuje a která patří do Vítkova holdingu, ministerstvo ve středu podepsalo smlouvu.
Smlouva ještě není, reaguje Fiala, že obrana bude za pronájem budovy platit třikrát víc než NKÚ
Podle obrany firma nyní požaduje za sedmiletý nájem průměrnou roční platbu 103 milionů korun. Navíc ministerstvo počítá s tím, že 311 milionů korun bude stát přebudování budovy podle bezpečnostních a kapacitních požadavků obrany.
Stamiliony na přepážky
Podle Kopecké je navýšení ceny proti minulému roku vysvětlitelné tím, že se kvůli inflaci zvýšily ceny pronájmu kanceláří a také že místo 12,5 tisíce metrů si obrana pronajme nakonec 15,6 tisíce metrů čtverečních. „Navíc ta cena 66 milionů korun byla cena teprve k jednání a nebyla podložena konkrétními požadavky na rozmístění úředníků v rámci budovy do jednotlivých kanceláří. K tomu tehdy nedošlo a udělalo se to teprve nyní,“ dodala Kopecká.
Ke stěhování úředníků by mělo dojít v roce 2026, kdy by měla být budova Tokova přestavěná, aby vyhovovala i pro práci s utajovanými informacemi nebo pro zabezpečená jednání. Ministerstvo by mělo do přestavby investovat 311 milionů a vlastník budovy 71 milionů korun.
„V ceně na přestavbu je například stavební zodolnění podlah kvůli trezorům. V jednom celém patře budou spisovny a režimové prostory, které budou vybaveny trezory. A hlavní část peněz půjde na vytvoření přepážek pro kanceláře a jednací místnosti,“ uvedla Kopecká. Dodala, že všechny otevřené místnosti v budově, tzv. open space, na jednotlivé kanceláře nepřebudují, ale vyzbrojovací sekce, personální a právní oddělení potřebují oddělené místnosti. Okolo stovky úředníků, kteří potřebují větší bezpečnostní opatření, přesunula obrana do svých budov na Ruzyni.
Zhrzení Švédové Česku napálili cenu za pronájem gripenů
Kolik vlastně zaplatil NKÚ?
Výběr budovy Tokovo se loni na podzim stal terčem kritiky poté, co server Seznam Zprávy uvedl, že ministerstvo má platit nájem 66 milionů ročně, zatímco předchozí nájemník, Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), platil nájemné kolem 18 milionů korun ročně.
Podle Kopecké šlo o srovnávání hodně nespravedlivé, protože NKÚ si pronajímal jen devět tisíc metrů čtverečních a šlo o nájemné, které si úřad s majitelem budovy vyjednal v roce 2013. „Tehdy NKÚ jednal pouze o prodloužení nájmu a už byl v budově zabydlený. Navíc to bylo v době, kdy byl úřad kritizován, že platí příliš vysoké nájemné a kdy se uvažovalo, že se pro NKÚ najde levnější budova,“ poznamenala Kopecká. Dodala, že když se porovnají ceny z roku 2006, kdy se kontrolní úřad nastěhoval do Tokova, tak NKÚ platil 387 korun měsíčně za metr kanceláře a obrana nyní bude platit 380 korun.
Cenu podle Kopecké porovnávali s pronájmy ostatních státních úřadů a zjistili, že se nijak nevymykají z běžné ceny a to údajně potvrdil znalec z ČVUT. Ten došel k tomu, že jde o tržní nájemné, vyjma ceny za parkovné, ale i to se podle Kopecké podařilo po jednání s majitelem stáhnout na tržní nájemné v místě obvyklé.
Ředitelka realitní poradenské společnosti Knight Frank Zdenka Klapalová potvrdila, že v Praze není dostatek kancelářských budov, které dokážou nabídnout skoro 16 tisíc metrů čtverečních. „Kanceláří v Praze není úplně dost, a zvláště pro ty, kteří mají tak velké požadavky. Proto se nedivím, že zájemců moc nebylo,“ řekla Novinkám Klapalová. Souhlasí i s tím, že cena 380 korun za metr čtvereční měsíčně je v Praze přijatelná.
Rekonstrukce budovy v Bubenči, která už sto let slouží jako budova ministerstva obrany, by měla podle Kopecké začít v roce 2028. Ministerstvo už vybralo firmu, která zhotoví projektovou dokumentaci. Podle mluvčího ministerstva obrany Karla Čapka soutěž vyhrálo sdružení Best Army Designers, které požaduje 143 milionů korun.