Článek
V důsledku deště, oblevy a předchozího nasycení půdy vodou dosáhly v neděli kolem druhé hodiny odpoledne některého ze tří stupňů povodňové aktivity toky na 88 měřicích stanicích, zatímco ráno jich bylo kolem 60.
Třetí povodňový stupeň platil ráno na Ohři v Karlových Varech, na Černovickém potoce v Tučapech na Táborsku a na Moravské Dyji v Janově na Jindřichohradecku. Odpoledne se k nim přidala Mandava ve Varnsdorfu, Nežárka v Rodvínově na Jindřichohradecku a říčka Žirovnice ve stejnojmenné obci na Pelhřimovsku. Zatímco na Mandavě a Černovickém potoce už měřicí stanice zaznamenaly pokles na druhý stupeň, na nejvyšší stupeň naopak vystoupala říčka Žejbro v Rosicích na Chrudimsku.
Důsledky oblevy a deště pociťuje především jih Čech. Do lipenské přehrady přitéká čtyřikrát více vody, než z ní odtéká. Přesto je kapacita nádrže stále dostačující a Vltava pod Lipnem by se neměla rozvodnit mimo koryto, řekl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

Problémy se stoupající vodou jsou i v Karlovarském kraji. Ze zahrádkářské kolonie v karlovarské městské části Doubí hasiči dnes ráno zachránili pět lidí. Z chaty využívané k trvalému bydlení, kterou odřízla voda z Ohře, je odvezli na člunu.
V Ústeckém kraji se na třetí povodňový stupeň po poledni dostala Mandava ve Varnsdorfu na Děčínsku. „Problémy zatím působí spíše voda z polí, která zaplavuje některé sklepy, hasiči museli usměrnit vodu například v Bratislavské ulici. Kvůli zatopenému kolejišti momentálně nejezdí ani vlaky. Podle prognóz bude hladina Mandavy ještě stoupat na nějakých 150 centimetrů,“ uvedl na sociálních sítích varnsdorfský městský úřad.
V 16:30 hladina řeky klesla na druhý stupeň. Kvůli vzedmutému Labi rozhodli v Děčíně už v pátek večer uzavřít silnici do Dolního Žlebu, kam se teď lidé dostanou jen vlakem.
Výpadky elektřiny
Kromě zvýšených hladin některých toků komplikují život v Česku také důsledky větrného počasí z posledních dní, provázeného někde i vydatným sněžením. Výrazně více práce kvůli nepříznivému počasí mají hasiči. Ti v sobotu zasahovali v téměř 3500 případech, což představuje sedminásobek oproti běžnému dni. Nejčastěji šlo o dopravní nehody a pomoc se zvládáním následků hustého sněžení. Vyjížděli také kvůli požárům a zvednutým hladinám řek, informoval mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Jiří Fröhlich.
Do terénu museli ve zvýšené míře také energetici. Dnes brzy ráno bylo bez dodávek proudu v Česku téměř 100 tisíc odběratelů, vyplývá z údajů distribučních firem ČEZ a E.GD. Dopoledne se ale situace začala zlepšovat a kolem oběda bylo bez elektřiny kolem 31 tisíc domácností a firem, zejména na Vysočině a v Pardubickém kraji. Mluvčí energetických firem očekávají, že většinu poruch se podaří odstranit ještě dnes, bude ale záležet na dalším vývoji počasí.
Společnost E.ON evidovala v neděli ráno omezení odběru elektřiny zhruba 28 500 odběratelů. „Díky obrovskému nasazení našich pracovníků se nám během dne daří rychle obnovovat dodávky elektrické energie. Aktuálně už evidujeme omezení pouze u 1000 odběratelů,“ uvedl mluvčí firmy Roman Šperňák.
„Podle aktuálních zpráv z terénu je předpoklad takový, že se se všemi poruchami na vedení vysokého napětí zvládneme vypořádat a až na výjimky bychom měli zvládnout ještě v podvečer dodávky elektrické energie odběratelům obnovit,“ dodal.
Foukat bude nejméně do pondělka
Podle dnešní výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vydrží větrné počasí v části Česka do pondělního dopoledne. Zejména v Čechách a na severu Moravy a Slezska může foukat rychlostí až 70 kilometrů v hodině. Místy by mohl být vítr v nárazech i silnější. Postupně slábnout bude v pondělí odpoledne a večer.
V platnosti je až do odvolání také varování před vzestupem hladin toků. Největší riziko povodní je dnes na Karlovarsku, v okolí Kadaně v Ústeckém kraji a na Chrudimsku. Vzestup hladin ale hrozí v téměř celém Česku s výjimkou jižní části Jihočeského kraje.