Článek
Přestože meteorologové i vodohospodáři varovali o vánočních svátcích před rychlým vzestupem hladin, stroj pracující na stavbě protipovodňových opatření zůstal v korytě řeky. Když voda začala stoupat, stavbařům se bagr ani ve spolupráci s hasiči už nepodařilo vyprostit.
Podle mluvčí společnosti OHLA ŽS Ivy Cachové zůstal bagr před Vánoci v korytě řeky proto, aby mohl hned po svátcích začít pracovat a aby nedocházelo na stavbě ke zbytečným časovým prodlevám.
„Rozsah poškození bagru a jeho pojízdnost dokážeme zjistit po odčerpání jímky, což předpokládáme do konce tohoto týdne. Stroj byl zabezpečen proti úniku provozních náplní, ke kontaminaci vody tedy nedošlo,“ řekla Cachová.
Kmeny, větve, odpadky. Velká voda přinesla do Brněnské přehrady stovky tun splavenin
„S ohledem na stále trvající druhý povodňový stav a aktuální situaci na Brněnské přehradě, kdy se hladina vody přibližuje přelivové hraně, v tomto týdnu nepředpokládáme snížení průtoku v korytě řeky Svratky. Vyzvednutí stroje bychom rádi realizovali v nejbližší možné době, jakmile nám to klimatické a další podmínky dovolí,“ dodala mluvčí.
Práce na proměně tří kilometrů obou břehů Svratky od Riviéry přes Poříčí k železničnímu viaduktu na Uhelné začaly už v roce 2022. Vedle protipovodňové funkce mají úpravy koryta a jeho bezprostředního okolí zcela změnit doposud nepříliš vábné prostředí na rekreační a volnočasovou zónu. Cena je téměř 1,3 miliardy korun bez DPH.