Článek
Jedním z cílů programu bylo založit v ČR organizace producentů, které by se staraly o centralizovaný nákup a prodej ryb a rybích produktů, což je mělo zvýhodnit při vyjednávání s obchodními řetězci.
„Ukázalo se však, že především z důvodu povinnosti sdílet své hospodářské a sociální údaje neměly rybářské podniky zájem do organizací producentů vstupovat,“ popsal NKÚ jeden z důvodů selhání záměru. Podle ministerstva je však třeba záměr dále podporovat.
„Ministerstvo předpokládá, že dojde ke sdružení chovatelů ryb v intenzivních akvakulturních systémech,“ proto plánuje v příštím roce vyhlásit příjem žádostí.
Navýšení spotřeby sladkovodních ryb nebylo sice uvedeno mezi cíli programu, ale ministerstvo jej mělo uvedeno ve „Víceletém národním strategickém plánu pro akvakulturu do roku 2024“.
Stát rozdává miliardy na výzkum bez pravidel a bez cílů, kritizuje NKÚ
Propagační projekty se však na spotřebě sladkovodních ryb nijak neprojevily. NKÚ to dokladoval na číslech. V roce 2017 připadalo na jednoho obyvatele ČR 1,29 kilogramu sladkovodních ryb, v roce 2021 to bylo již pouze 1,23 kilogramu.
„Spotřeba sladkovodních ryb tedy v ČR stagnuje,“ konstatovali kontroloři.
NKÚ nadto konstatoval, že význam rybářství je v rámci tuzemské ekonomiky marginální. Podíl na HDP byl v letech 2011–2018 na úrovni 0,01–0,02 procenta HDP.
Jeho přínos tak tkví především v dalších funkcích rybníků, ať už jde o akumulaci a retenci vody v krajině, či sport a rekreaci. Rybníků a vodních nádrží je v České republice 24 000 a jejich rozloha dosahuje téměř 52 000 hektarů.