Hlavní obsah

Stát sypal peníze do propagace vědy. Na vědu samotnou zbyla jen polovina

Do propagace vědy investovalo ministerstvo školství zhruba dvakrát více než na její uplatnění v praxi, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Mluvčí úřadu Olga Málková v pondělí uvedla, že takový postup může vést k tomu, že nevzniknou nová pracovní místa a sníží se konkurenceschopnost České republiky.

Foto: Milan Malíček, Právo

Nejvyšší kontrolní úřad

Článek

"Na propagaci a popularizaci ministerstvo mezi lety 2009 až 2014 rozdělilo 3,7 miliardy korun, zatímco na podporu využití výsledků výzkumu a vývoje v komerční sféře připadlo jen 1,4 miliardy," oznámila Málková. Úřad podle ní prověřoval použití peněz z evropských fondů a státního rozpočtu na popularizaci vědy a komerční uplatnění výsledků vývoje. Kontrolováno bylo ministerstvo školství i vybraní příjemci podpory.

"Podpora propagace na úkor uplatnění vědeckých výsledků v praxi může vést k tomu, že nevzniknou nová kvalifikovaná pracovní místa a neposílí se výzkumný, vývojový a inovační potenciál České republiky, a tedy ani její konkurenceschopnost," uvedla mluvčí NKÚ.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Pozdní výzvy zpomalovaly projekty

Ministerstvo také podle kontrolorů odkládalo vyhlášení výzev na předložení projektových žádostí.

"V kombinaci s dlouhým posuzováním žádostí to vedlo ke zpomalování projektů. Doba od termínu, do kterého měli zájemci o dotace předložit své projekty, do rozhodnutí o tom, jestli peníze získají, trvala v průměru 14 měsíců," sdělila Málková.

Dlouho trvalo i řešení případů, kdy stát odhalil, že příjemci využili peníze v rozporu s tím, na co dotace získali. V jednom případě se řešení nesrovnalostí dokonce protáhlo na dva roky. Zjištěné nedostatky ale podle NKÚ neohrožují čerpání evropských dotací.

Výběr článků

Načítám