Článek
Ministerstvo navíc v letech 2011 až 2015 nekontrolovalo, jestli kompenzace požadované Českými drahami (ČD) za prodělečné spoje odpovídají skutečným ztrátám.
Podle plánu vlády z roku 2011 měla být do konce roku 2015 vysoutěžena čtvrtina všech dotovaných celostátních linek. Ve skutečnosti se ale ministerstvu nepodařilo vysoutěžit ani jednu. "Otevírání trhu bránily především opakující se problémy mezi Českými drahami a dalšími potenciálními dopravci, které mělo ministerstvo vyřešit už minimálně v roce 2011," tvrdí NKÚ.
Šlo například o to, jak vyřešit užívání nádraží v majetku ČD ze strany ostatních dopravců. "Resort nerozhodl ani o tom, jestli a případně za jakých pravidel by se mělo sjednotit vzájemné uznávání jízdenek mezi přepravními společnostmi," uvedlo NKÚ.
Podle kontrolorů byly tyto nevyřešené problémy podstatným důvodem, proč ministerstvo nezadalo provozování spojů na žádné dotované vlakové lince v otevřené soutěži. "Podle NKÚ by otevření trhu snížilo množství peněz, které by stát vyplácel dopravcům v rámci kompenzací ztrát z provozu vlakových linek," uvádí zpráva.
Miliardy na úhrady ztrát se nekontrolovaly dostatečně
Inspektoři NKÚ se zabývali také způsobem, jakým ministerstvo dopravy kompenzovalo Českým drahám ztráty z provozu prodělečných spojů.
"Přestože dotace na kompenzaci ztrát z provozu vlakových linek se pohybují v řádech miliard korun, ministerstvo dopravy v roce 2010 až 2015 nekontrolovalo, zda kompenzace požadované ČD odpovídají skutečným ztrátám," uvedlo NKÚ.
Související témata:
Přede dvěma lety ministerstvo jednu kontrolu sice zahájilo, ale do doby ukončení kontroly NKÚ ji nedokončilo a ani neuvedlo termín, kdy budou známy její výsledky.